ԱՄՀ-Ն ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՄԱՐ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է 4% ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՃ
2010 թվականի համար Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամը կանխատեսում է Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ի 4% աճ, իսկ 2011 թվականի համար`4,6% աճ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում գործազրկության ցուցանիշներին, ապա ԱՄՀ հրապարակած World Economic Outlook նոր զեկույցում 2010 և 2011 թվականների համար կանխատեսվում է գործազրկության մակարդակի տատանում 7%-ի սահմաններում: ԱՄՀ վերլուծաբանների գնահատմամբ` առաջիկա տարիներին Ռուսաստանից Հայաստան են հոսելու զգալի ծավալների հասնող դրամական միջոցներ, որոնք կարող են դրական ազդեցություն ունենալ ՀՀ տնտեսության վրա:
Նշենք, որ իր նոր զեկույցում ԱՄՀ-ն վերանայել է համաշխարհային տնտեսության աճի վերաբերյալ իր կանխատեսումները: Ըստ ԱՄՀ նոր կանխատեսումների` համաշխարհային տնտեսությունը 2010 թվականի արդյունքներով կգրանցի 4,8% աճ` մինչ այս կանխատեսված 4,6%-ի փոխարեն: ԱՄՀ վերլուծաբանների գնահատականների, 2011 թվականին համաշխարհային տնտեսության աճը կտատանվի 4,2%-ի սահմաններում: