ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵՆ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՍԱՀՄԱՆԱՅԻՆ ԱՆՑԱԿԵՏԵՐԻ ԲԱՐԵՓՈԽՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է սահմանային անցակետերի բարեփոխման և սահմանների համալիր կառավարման համակարգի ներդրման աշխատանքները` ՀՀ նախագահի հանձնարարականների հիման վրա: Արդեն իսկ մրցույթ է հայտարարվել Բագրատաշենի, Բավրայի և Գոգավանի մաքսակետերում աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:
Օրերս այդ սահմանային կետեր են այցելել Իսրայելից հրավիրված մաքսային ծառայության պատվիրակության ներկայացուցիչները` Հայաստանի մաքսակետերի ռիսկային  կողմերը հայտնաբերելու և դրանց կատարելագործման առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով. «Իսրայելի մաքսային ծառայությունը սահմանների համալիր կառավարման  ավելի հարուստ փորձ ունի և կարող է  օգնել մեզ` արդյունավետ տարբերակներ մշակել մաքսակետերի բարեփոխման աշխատանքների իրականացման գործում»,- հայտնել է ՊԵԿ Հարկ վճարողների սպասարկման և հարկման ընթացակարգերի վարչության պետ Կարեն Բեգլարյանը:
Իսրայելի պատվիրակության ներկայացուցիչ  Оֆհիր  Զիլբերմանն էլ, հայկական կողմին շնորհակալություն հայտնելով հրավերքի համար, ասել է. «Մենք այստեղ ենք` մեր փորձը կիսելու հայ գործընկերների հետ` սահմանների համալիր կառավարման հմտությունների վերաբերյալ: Կարծում եմ` այսպիսի այցելությունները կօգնեն տեղում ավելի լավ պատկերացնել մեր հետագա անելիքները  և էլ ավելի խորացնել երկու երկրների համագործակցությունն այս ոլորտում»:
Կարեն Բեգլարյանի խոսքով` ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից կոնկրետ նպատակ է դրվել` ունենալ պարզեցված ընթացակարգերով և սպասարկման բարձր մակարդակով մաքսակետեր, որոնք առավել վերահսկելի կլինեն ազգային անվտանգության տեսանկյունից. «Այս բոլոր աշխատանքներն ու շահագրգիռ երկրների հետ ակտիվ  համագործակցությունն  ուղղված են այդ նպատակի իրագործմանը»,- վստահեցրել է Կ. Բեգլարյանը: