ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ ՀՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱՌԵՎՏՐԱՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ԾԱՎԱԼԸ ԿՐՃԱՏՎԵԼ Է 20.6℅-ՈՎ
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն  2009թ. առաջին հինգ ամիսների ընթացքում ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 451.2 մլրդ դրամ (1312.1 մլն ԱՄՆ դոլար), այդ թվում ապրանքների արտահանումը կազմել է 220.1 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը` 1092.0 մլն դրամ: Այսպիսով, ՀՀ արտաքին առևտրի հաշվեկշիռը բացասական է  871.9 մլն դոլարով:
Հրապարակած տվյալների համաձայն 2009թ. առաջին հինգ ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատության ԱՊՀ երկրների հետ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կրճատվել է 28.9℅-ով և կազմել 440.7 մլն դոլար, իսկ Եվրամիության երկրների հետ  արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կրճատվել է 46.7℅-ով և կազմել 403.1 մլն դոլար: Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրների շարքում աճել է միայն Բելոռուսի հետ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը: Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա հանենատության աճել է 2.8℅-ով և կազմել 9986.2 հազար դոլար: Ռուսաստանի հետ ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2009թ. առաջին հինգ ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ կրճատվել է 20.6℅-ով, Ուկրանիայի հետ` 50℅-ով, իսկ Ղազախստանի հետ ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կրճատվել է 80.2℅-ով: