ԳՆԱՃԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԱԶՄԵԼ Է 5.2%
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ 2009թ. հունիսին մայիս ամսվա համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.3% գնանկում, այդ թվում, պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նվազել են 1.4%-ով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների գներն ու ծառայությունների սակագներն աճել են համապատասանաբար 2.0% և 0.4%-ով:
Սպառողական գների ինդեքսը 2009թ. հունիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 105.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 103.0%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 109.0%, ծառայությունների սակագներինը` 107.3%: 2009թ. հունվար-հունիսին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.8 %, ինչը 0.3 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համապատասխան ցուցանիշից (1.1%): 2009թ. հունիսին 2008թ. հունիսի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 103.6%, այդ թվում պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)՝ 99.8%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 104.8%, ծառայությունների սակագներինը՝ 110.1%, իսկ հունվար-հունիսին 2008թ. հունվար-հունիսի համեմատ՝ համապատասխանաբար 102.7%, 99.2, 101.3, 110.0%:  2009թ. հունիսին 2005թ. համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 124.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)՝ 123.6%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 114.7%, ծառայությունների սակագներինը՝ 130.6%: Հանրապետության դիտարկվող 6 քաղաքներում 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ արձանագրվել է սպառողական գների 1.6-0.1% նվազում, 4 քաղաքներում` 0.5-1.4 գնաճ, իսկ ք. Դիլիջանում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: