ՀՀ ՍՊԱՌՈՂԱԿԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ԱՌԿԱ ԿԵՂԾ ԱՐՏԱԴՐԱՆՔԻ 33%-Ը ՆԵՐՄՈՒԾՎՈՒՄ Է, ԻՍԿ 67%-Ն ԱՐՏԱԴՐՎՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
Հայաստանում արձանագրվել է մտավոր սեփականության պաշտպանության բավականին ցածր մակարդակ: Քաղաքական և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնի (AEPLAC) և Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանի ներքին շուկայում կեղծարարության և հենության մակարդակի վերաբերյալ իրականացված հետազոտության արդյունքների համաձայն` ՀՀ տնտեսության բոլոր ոլորտները, որոնք որևէ կերպ առնչվում են մտավոր սեփականության օբյեկտների նկատմամբ սահմանված իրավունքների հետ, կարող են զգալի տուժել կեղծարարությունից և հենությունից, ընդ որում սննդի և լայն սպառման, տեքստիլ և ալկոհոլային արտադրանքն այս տեսանկյունից առավել զգալի բացասական ազդեցությունը կրած բիզնես ոլորտներն են: Հետազոտությանը մասնակցած 121 ընկերությունների ներկայացուցիչների հավաստմամբ` այս ընկերությունների 45%-ն իր գործունեության շրջանակներում տուժել է կեղծարարությունից և հենությունից:
Ներկայացված հետազոտական արդյունքների համաձայն` ապրանքային և սպասարկման նշանների անօրինական օգտագործումը Հայաստանում ամենատարածված մտավոր սեփականության իրավունքի խախտումն է: Հատկանաշական է, որ հետազոտությանը մասնակցած մտավոր սեփականության իրավունքի իրավատերերը դժվարացել են գնահատել արտադրանքի կեղծումից և հենությունից պատճառված վնասի չափը: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ներքին շուկայում վաճառքի ներկայացված կեղծված արտադրանքի 33%-ը ներկրված արտադրանք է, իսկ 67%-ը` տեղական արտադրության: Նշենք նաև, որ Հայաստան ներմուծվող կեղծ արտադրանքի 25%-ը արտադրում է ասիական երկրներում, 21%-ը` Թուրքիայում, 21%-ը` Ռուսաստանում, 17%-ը` Չինաստանում, 8%-ը` Եվրոպայում, 4%-ը` Ուկրաինայում, 4%-ը` ԱՄՆ-ում:
Մտավոր սեփականության իրավունքի խախտումների մեծ մասը (85%) հայտնաբերվում են մտավոր սեփականության իրավատերերի կողմից` սեփական ուսումնասիրության և սպառողների կողմից տրամադրված տեղեկությունների միջոցով: Ընդ որում, խախտման յուրաքանչյուր երրորդ դեպքը հայտնաբերվել է օրինական առևտրի վայրերում, յուրաքանչյուր չորրորդը` անօրինական առևտրի վայրերում (փոքրամասշտաբ) և յուրաքանչյուր վեցերորդը` անօրինական առևտրի վայրերում` կազմակերպված հանցավորության մակարդակով:
ՀՀ-ում համակարգչային սարքավորումների և ծրագրային ապահովման ու թվային ծառայությունների կեղծումը շուկայում գնահատվել է 92%: Մուլտիմեդիայի և քիմիական արդյունաբերության ոլորտները նույնպես համարվում են կեղծարարությունից և հենությունից մեծապես տուժած` մինչև 50%: