ՀՈՒՆԻՍԻՆ ԲԵՆԶԻՆՒ ԵՎ ԴԻԶԵԼԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ԳՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆԱԲԱՐ 3.2%-ՈՎ ԵՎ 8.1%-ՈՎ
2010թ. հունիսին մայիսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցված 0.9% գնանկման վրա իր անմիջական ազդեցությունն է թողել բենզինի և դիզելային վառելիքի` համապատասխանաբար 3.8% և 2.7% գնանկումը: 2010թ. հունիսին 2009թ. հունիսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի` համապատասխանաբար 15.9% և 24.2%, իսկ 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ` 3.2% և 8.1% գնաճ:
2010թ. հունիսին մայիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է մշակույթի ապրանքների 2.5%, գորգեղենի 1.8%, կոշկեղենի 1.0%, դեղամիջոցների 0.7%, այգեգործական 0.2%, անձնապիտո ապրանքների 0.2%, գրենական պիտույքների 0.1% գնանկում: Վառելիքի, լվացող միջոցների, գեղաhարդարման, ոսկերչական ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.1-1.5%-ով, իսկ հագուստի և գործվածքի, կահույքի, կենցաղային էլեկտրաապրանքների, խոհանոցային սպասքի ապրանքախմբերում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը:
Հանրապետության դիտարկված 10 քաղաքներում 2010թ. հունիսին մայիսի համեմատ արձանագրվել է ոչ պարենային ապրանքների 1.4-0.3% գնանկում, իսկ ք. Թալինում` 0.3% գնաճ: Մայրաքաղաքում ոչ պարենային ապրանքների գները նվազել են 1.1%-ով: