2010Թ.-Ի ՀՈՒՆՎԱՐ-ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 68.4%-ՈՎ
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից տեղեկացնում են, որ 2010 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 80.5 մլրդ դրամ և 68.4%-ով ապահովել եռամսյակային ծրագիրը: 2009 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 19% ով կամ 12.9 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, եկամտահարկի և շահութահարկի աճով:
Հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 50%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է ավելի քան 40.2 մլրդ դրամ և 22.4% ով կամ 7.4 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ ի մուտքերից ավելի քան 24.2 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, իսկ 16 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից: Ընդ որում, մուտքերի աճ է արձանագրվել և ՀՀ սահմանին հարկումից, և ապրանքների ու ծառայությունների ներքին շրջանառությունից:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 8.4%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին կազմելով շուրջ 6.8 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծված ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է ավելի քան 4.8 մլրդ դրամ, որից 2.2 մլրդ դրամը` բենզինի և դիզելային վառելիքի, 1.9 մլրդ դրամը ծխախոտի ներմուծման հարկումից: Հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից պետական բյուջեի մուտքերը կազմել են ավելի քան 1.9 մլրդ դրամ, որից 857.9 մլն դրամը ստացվել է ներքին արտադրության ծխախոտի իրացումից: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ակցիզային հարկի մուտքերն աճել են 9.9% ով կամ 607.2 մլն դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է բենզինի և դիզելային վառելիքի ներմուծումից ստացված հարկերի աճով:
2010 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 14.1%-ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին`  կազմելով ավելի քան 11.3 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա համեմատ շահութահարկի մուտքերն աճել են 27.2% ով կամ 2.4 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ պետական ձեռնարկությունների, մեկ տոկոս դրույքաչափով և ոչ ռեզիդենտների վճարած շահութահարկի աճով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 10.6 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 13.2%-ը: Նախորդ տարվա հունվար փետրվար ամիսների համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 40.3%-ով կամ 3.1 մլրդ դրամով:
Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են շուրջ 3.9 մլրդ դրամ` 9.7%-ով կամ 411.7 մլն դրամով զիջելով 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համապատասխան ցուցանիշը: 2010 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 2 մլրդ դրամ պետական տուրքեր` կազմելով առաջին եռամսյակի համար ծրագրված մուտքերի 51.3%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն նվազել է 22.9%-ով կամ 592.7 մլն դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ՀՀ ից օդային տրանսպորտի միջոցներով ֆիզիկական անձանց ելքի, ֆիզիկական անձանց տրվող իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի, որոշակի ծառայությունների կամ գործողությունների և հյուպատոսական ծառայությունների կամ գործողությունների իրականացման համար գանձվող տուրքերի նվազմամբ:
Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների գով բյուջետային եկամուտները կազմել են 16.4 մլրդ դրամ և 74.1%-ով ապահովել եռամսյակային ծրագրը: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներն աճել են 28.1%-ով կամ 3.6 մլրդ դրամով: