ԴԵՊԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ՓՈԽԱՆՑՈՒՄՆԵՐԻ ԾԱՎԱԼԸ 10 ԱՆԳԱՄ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒՄ Է ԱՐՏԱՍԱՀՄԱՆ ԿԱՏԱՐՎԱԾ ՓՈԽԱՆՑՈՒՄՆԵՐԻ ԾԱՎԱԼԸ
2010թ. երրորդ եռամսյակի ընթացքում դրամական փոխանցումների համակարգերին մասնակից առևտրային բանկերի միջոցով Հայաստանի Հանրապետություն փոխանցումների ծավալը կազմել է 132 մլրդ դրամ (քանակը` 546495), որը 10 անգամ գերազանցել է արտասահման կատարված փոխանցումների ծավալը: ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխանցմամբ` նշված համակարգերով ստացված միջոցների ծավալը նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 20 մլրդ դրամով:
Միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգերով Հայաստանի Հանրապետություն կատարված մեկ փոխանցման միջին ծավալը կազմել է 242 հազ. դրամ. 2009թ. երրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 11 հազ. դրամով:
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ առևտրային բանկերի թղթակցային հաշիվներով իրականացված փոխանցումներում ֆիզիկական անձանց ուղղված վճարումները կազմել են մոտ 45 մլրդ դրամ. նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել են 51%-ով (47 մլրդ դրամով), իսկ մեկ վճարման միջինը կազմել է 2.1 մլն դրամ, որը նվազել է 1.5 մլրդ դրամով: Նշենք նաև, որ  բանկերի թղթակցային հաշիվներով ֆիզիկական անձանց փոխանցումները արտասահման կազմել են 56 մլրդ դրամ. նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 29%-ով (23 մլրդ դրամով):
ՀՀ առևտրային բանկերի թղթակցային հաշիվներով (SWIFT-ի, տելեքսի, ֆաքսի միջոցով) Հայաստանի Հանրապետություն կատարված համախառն փոխանցումների ծավալը 2010թ. երրորդ եռամսյակի ընթացքում կազմել է 788 մլրդ դրամ, իսկ քանակը`38505 փոխանցում: Մեկ փոխանցման միջին ծավալը կազմել է 20 մլն դրամ. նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ ավելացել է 22%-ով: