ՀՀ ՏՄՊՊՀ – ՄՐՑԱԿՑԱՅԻՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՕՐԻՆԱԿԸ ՃԱՆԱՉՎԵԼ Է ԼԱՎԱԳՈՒՅՆԸ
Հայաստանյան մրցակցային իրավիճակը ներկայացվել է Շվեյցարիայում անցկացվող մրցակցության պաշտպանության հարցերին նվիրված ՄԱԿ-ի 6-րդ համաժողովին, որին մասնակցել են ավելի քան 100 երկների մրցակցային մարմինների ղեկավարներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի աշխատանքային մեկ ամբողջ օր նվիրվել է Հայաստանի մրցակցային իրավիճակի, այդ ոլորտում ձեռնարկված բարեփոխումներիներ կայացմանն ու քննարկմանը: ՄԱԿ-ի փորձագետների պատրաստած զեկույցի հրապարակումից հետո ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն իրելույթում ներկայացրել է մեր երկրում մրցակցային իրավիճակի բարելավման ուղղված քայլերը, որոնք կատարվում են միջազգային կառույցներից ստացված առաջարկությունների եւ խորհուրդների հիման վրա:
Մասնավորապես, ներկայացվել է մրցակության բարելավմանն ուղղված եռամյա ռազմավարության ծրագիրը և մրցակցային օրենսդրության մեջ կատարվող բոլոր փոփոխությունները, որոնք հիմնականում իրականացվում են հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի փորձագիտական խմբի և այլ միջազգային կազմակեպությունների առաջարկությունները:
Համաժողովի մասնակիցները և կազմակերպիչները բարձր են գնահատել Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը: Փորձագիտական առաջարկներին արագ եւ արդյունավետ արձագանքելու Հայաստանի օրինակը ճանաչվել է լավագույնը: Մասնակից երկներից շատերը ցանկություն են հայտնել հետևելու Հայաստանի  սկսած բարեփոխումների օրինակին։
Համաժողովի շրջանակներում Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD) գլխավոր քարտուղար Սուպաչայ Պանիտչպակդի հետ, որը ևս բարձր է գնահատել բարեփոխումներ իրականացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը եւ դրա արդյունքում առաջարկել է  մրցակցության պաշտպանության հարցերին նվիրված ՄԱԿ-ի հերթական համաժողովը հաջորդ տարի անցկացնել Հայաստանում:
Հիշեցնենք, որ յուրաքանչյուր տարի ՄԱԿ-ի համաժողովում քննարկվում է որեւէ կոնկրետ երկրի մրցակցային իրավիճակը, որի արդյունքում միջազգային կազմակերպությունները լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում տվյալ երկրի մրցակցային իրավիճակի բարելավմանը: