Կենտրոնական Բանկն ու ՀայՓոստն Օհան Դուրյանի 100-ամյակին նվիրված արծաթե հուշադրամ և նամանիշ են թողարկել
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել Օհան Դուրյանի 100-ամյակին նվիրված՝ Կենտրոնական բանկի թողարկած արծաթե հուշադրամի ու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Հայփոստի» թողարկած նամականիշի շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսի ժամանակ ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր ելույթում նշել է, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի համար մեծ պատիվ է նշանավոր երաժշտին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելը.
«Մենք մշտապես կարևորում ենք հայկական մշակույթի գործիչների հիշատակի հավերժացումն ու հանրահռչակումը՝ թողարկելով հուշադրամներ: Կենտրոնական բանկն այսօր պաշտոնապես շրջանառության մեջ է դնում մաեստրո Դուրյանի հոբելյանի առիթով թողարկված արծաթե հուշադրամը»,-ասել է ԿԲ նախագահը:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը Օհան Դուրյանի տուն-թանգարանին սիրով փոխանցել է հուշադրամի մեկ օրինակ:
Հուշադրամի դիմերեսին պատկերված են Օհան Դուրյանի հեղինակած «Ունիվերսալիզմ» ստեղծագործությունից մի հատված և նրա ստորագրությունը, դարձերեսին մեծատաղանդ երաժշտի դիմանկարն է և հանդիսատեսին գերող ու հմայող «խոսող» ձեռքերը:
Թողարկման օրը` 13 սեպտեմբերի 2022թ.