Ռուսաստանի Դաշնության բանկերը 2023-ին կարող են գերազանցել 2021-ին ստացած շահույթի ցուցանիշը
Ռուսական բանկերի շահույթը 2023-ին կարող է գերազանցել 2.4 տրիլիոն ռուբլին: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի նյութերում։
«2023-ի երկրորդ եռամսյակում բանկերը ստացել են 0.8 տրիլիոն ռուբլի շահույթ (առաջին կիսամյակում՝ 1.7 տրիլիոն ռուբլի) բիզնեսի ծավալների ընդլայնման, բարձր մարժաների, ինչպես նաև արժույթի վերագնահատման հաշվին: Ակնկալվում է, որ 2023 թվականին շահույթը կգերազանցի 2021 թվականի մակարդակը (2.4 տրիլիոն ռուբլի)՝ չնայած հիմնական տոկոսադրույքի աճին և կորպորատիվ վարկերի ավելի բարձր պահուստներին»,- հայտնում է կարգավորիչը։
Կենտրոնական բանկն ակնկալում է նաև, որ հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացումը և մակրոպրուդենցիալ միջոցառումների խստացումը կհանգեցնեն սպառողական վարկավորման զսպմանը։
Կորպորատիվ պորտֆելի աճը 2023 թվականին կկազմի 12-16%, երկրորդ կիսամյակում աճի հիմնական գործոնները կշարունակեն մնալ կառուցապատողների վարկավորումը, նախագծերը` որպես տնտեսության վերափոխման և արտաքին պարտքի փոխարինման մաս։
Կարգավորողը նաև նշում է, որ հաշվի առնելով ընթացիկ դինամիկան և բնակչության հնարավոր հետաքրքրությունը ավելի բարձր տոկոսադրույքներով ավանդների նկատմամբ, տնային տնտեսությունների միջոցների աճի կանխատեսման միջակայքը 2023-ին 11-15% է, կորպորատիվ ֆոնդերի աճը՝ 13-17%: