Ուկրաինան հույս ունի 2.5 տարվա ընթացքում Արևմուտքից ստանալ 90 միլիարդ դոլար
Ուկրաինան ակնկալում է միջազգային գործընկերներից ստանալ զգալի ֆինանսավորում  և հույս ունի 2.5 տարվա ընթացքում ստանալ գրեթե 90 միլիարդ դոլար: Այս մասին ասվում է Ուկրաինայի Ազգային բանկի կայքում հրապարակված զեկույցում:
Երկրի ֆինանսների նախարարությունը հուլիսի վերջին հայտնել է, որ դաշնակիցները և միջազգային ֆինանսական հաստատությունները Կիևին տրամադրել են 89.6 միլիարդ դոլար բյուջետային աջակցություն` 2022-ի փետրվարից ի վեր: Դրանցից ավելի քան 27 միլիարդ դոլարը չվերադարձվող դրամաշնորհային միջոցներ են:
«Հիմնական սցենարը ենթադրում է 2024-2026 թվականներին համապատասխանաբար մոտ 38 միլիարդ դոլարի, 31 միլիարդ դոլարի և 21 միլիարդ դոլարի միջազգային ֆինանսավորման ներգրավում»,- ասվում է զեկույցում:
Ազգային բանկի տվյալներով՝ ընթացիկ տարում ակնկալվող ֆինանսավորումը չստանալու ռիսկն աստիճանաբար նվազում է, սակայն զգալի է մնում հետագա տարիների համար: Բացասական սցենարի դեպքում բյուջեի ֆինանսավորումը վերսկսելու հավանականությունը կաճի ներքին շուկայի սահմանափակ կարողությունների պայմաններում: Բացի այդ, կարող է լինել միջազգային պահուստների կրճատում, ինչը կհանգեցնի պետության արտաքին կայունության թուլացմանը և փոխարժեքի և գնաճային սպասումների վատթարացմանը: Այս դեպքում Ուկրաինայի գլխավոր դրամատունն ավելի խիստ դրամավարկային քաղաքականություն կվարի, քան նախատեսված է հիմնական սցենարով:
Ուկրաինան երկրորդ տարին անընդմեջ ձևավորում է ռեկորդային դեֆիցիտով բյուջե՝ ակնկալելով ծածկել դրա հիմնական մասը արևմտյան գործընկերների օգնությամբ։ Այս տարի այն կկազմի 43.9 միլիարդ դոլար: Մինչդեռ Արևմուտքում երկարատև քննարկումներից հետո տեղի է ունենում օգնության նոր փաթեթներ, և ԱՄՀ-ի առաքելության ղեկավար Գևին Գրեյը նշել է, որ ժամանակի ընթացքում Կիևին միջազգային աջակցությունը կնվազի, և երկրի իշխանությունները պետք է մշակեն ներքին ռեսուրսները ինքնաֆինանսավորման համար: Գերագույն Ռադայի բյուջետային կոմիտեի անդամ Պավել Ֆրոլովը զգուշացրել է, որ Ուկրաինան ունի բյուջեի ամենամեծ դեֆիցիտն աշխարհում, ռազմական գործողությունների պատճառով նրա ծախսերը երկու անգամ գերազանցում են եկամուտները: