Ռուսաստանին բաժին է ընկնում 2024թ.-ի հուլիսին ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների 66.3%-ը
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն 2024թ․-ի հուլիսին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 485․87 մլն դոլար, միևնույն ժամանակ արտերկիր է փոխանցվել 322․59 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 163․3 մլն դոլար։
Ըստ երկրների պատկերը հետևյալն է.
2024թ․-ի հուլիսին Ռուսաստանից Հայաստան ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով փոխանցվել է 322․1 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 46․4 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 275․7 մլն դոլար։ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 66.3%-ը։
ԱՄՆ-ից Հայաստան փոխանցվել է 63.2 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 43.4 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 19.9 մլն դոլար։ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 13.01%-ը։
Շվեյցարիայից Հայաստան փոխանցվել է 10.01 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 35.1 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -25.1 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2.1%-ը։
Գերմանիայից Հայաստան փոխանցվել է 8.15 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 8.6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -0.47 մլն դոլար։ Գերմանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.68%-ը։
Իռլանդիայից Հայաստան փոխանցվել է 7.2 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 1.7 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 5.5մլն դոլար։ Իռլանդիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.3%-ը։
Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան փոխանցվել է 6.78 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 14.6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -7.8 մլն դոլար։ Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.4%-ը։
ԱՄԷ-ից Հայաստան փոխանցվել է 5.8 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 38.6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -32.8 մլն դոլար։ ԱՄԷ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.2%-ը։
Վրաստանից Հայաստան փոխանցվել է 5.7 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 10.2 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -4.6 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.2%-ը։
Ֆրանսիայից Հայաստան փոխանցվել է 5.2 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 9.6 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -4.5 մլն դոլար։ Ֆրանսիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.07%-ը։
Այլ երկրներից Հայաստան փոխանցվել է 4.3 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 14.4 մլրդ դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -10.16 մլն դոլար։ Այլ երկրներին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.88%-ը։