Պուրնիմա Անանդը կարևոր է համարել BRICS-ի կողմից կարգավորման մեխանիզմի վերաբերյալ հռչակագրի ընդունումը
BRICS-ում կարգավորման մեխանիզմի թեմայի վերաբերյալ հռչակագրի ընդունումը Կազանում կայանալիք ասոցիացիայի գագաթնաժողովի կարևոր տարրը կլինի։ Այս մասին ասոցիացիայի XVI գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է «BRICS-ի երկրների միջազգային ֆորում» հնդկական ոչ կառավարական կազմակերպության ղեկավար Պուրնիմա Անանդը՝ մեկնաբանելով BRICS Bridge ընդհանուր վճարային համակարգի հեռանկարները:
Պատասխանելով ոչ դոլարային վճարման մեխանիզմի հնարավորության մասին հարցին՝ Անանդը նշել է, որ BRICS-ի կարգավորման մեխանիզմը շատ կարևոր է։
«Եեթե ցանկանում ենք կոտրել դոլարի գերիշխանությունը, որը հանդիսանում է BRICS-ի տնտեսական քաղաքականության հիմնական նպատակը, ապա BRICS-ում կարգավորման մեխանիզմի մասին հռչակագիրը շատ կարևոր է, և մենք ակնկալում ենք, որ այս գագաթնաժողովում կընդունվի հռչակագիրը, և կլինի նոր կարգավորման մեխանիզմ ու այլընտրանքային SWIFT»,- ասաց Անանդը։
Ասոցիացիայի ֆորումի ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն խոսքերի վրա, որ BRICS երկրներն աշխատում են կենտրոնական բանկերի միջև ֆինանսական տեղեկատվության փոխանակման կազմակերպման վրա, որը կդառնա SWIFT-ի անալոգը։ Նրա խոսքով, սա «ժամանակի պահանջ է»՝ «տնտեսական աճն Արևմուտքից դեպի Արևելք տեղափոխելու համար»։
Հոկտեմբերի 22-ից 24-ը Կազանում կանցկացվի BRICS-ի երկրների ղեկավարների XVI գագաթնաժողովը, որը ասոցիացիայում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահության առանցքային իրադարձությունն է: BRICS ասոցիացիան ստեղծվել է 2006 թվականին Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի և Չինաստանի կողմից, իսկ Հարավային Աֆրիկան ​​միացել է 2011 թվականին: Հունվարի 1-ին խմբի լիիրավ անդամներ են դարձել Եգիպտոսը, Իրանը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան։ Կազանի գագաթնաժողովը կլինի առաջինը, որին կմասնակցեն նաև ասոցիացիայի նոր անդամները։ Ակնկալվում է, որ ներկա կլինի ավելի քան 30 երկրի ներկայացուցիչ: