Եվրոպական կենտրոնական բանկը կոչ է անում ներդնել թվային եվրո
ԵԿԲ նախագահ Քրիստին Լագարդը Եվրախորհրդարանում եվրոպական քաղաքականություն մշակողներին հայտնել է, որ տոկոսադրույքների կրճատումը սկսել է ազդել տնտեսության վրա և գնաճը նվազել է։ Սակայն զգուշացրել է, որ անորոշությունը պահպանվում է, հատկապես առևտրային բախումների և աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում։ Ապա ընդգծել, որ անհրաժեշտ է զգուշավոր ու հիմնավորված մոտեցումներ ցուցաբերել, ու նաև շեշտել, որ Եվրոպայի ֆինանսական ինքնավարությունն ամրապնդելու համար թվային եվրոն արդեն իսկ անհրաժեշտություն է։
Եվրոգոտում գնաճը նախորդ տարվա 5,5 տոկոսից ընթացիկ տարվա հունվարին նվազել է մինչև 2,5 տոկոս: Գնաճը պայմանավորող ցուցանիշների մեծ մասը ցույց է տալիս, որ այն կայուն հիմունքներով մոտենում է թիրախային մակարդակին։ Չնայած արձանագրված առաջընթացին ԵԿԲ-ն կշարունակի ցուցաբերել զգուշավոր մոտեցում և  նախապես որևէ պարտավորություն չի ստանձնի տոկոսադրույքների բարձրացման հետ կապված։ Քանի որ համաշխարհային առևտրի խափանումները դեռ կարող են խախտել գնաճի վարքագիծը և այս արդյունքն արձանագրվել է, որովհետև  ԵԿԲ-ն 2024 թվականի հունիսին նվազեցրել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 125 բազիսային կետով` ավանդների տոկոսադրույքը հասցնելով 2,75%-ի։
ԵԿԲ-ի ղեկավարը հատկապես շեշտել է թվային եվրոյի խթանման հրատապ անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային թվային վճարային համակարգը կնվազեցնի Եվրոպայի կախվածությունը արտաքին մատակարարներից և կամրապնդի նրա ֆինանսական կայունությունը:
Փխրուն կայունություն համաշխարհային անորոշության ֆոնին
2024 թվականին եվրոգոտու տնտեսությունն գրեթե չի աճել. համախառն ներքին արդյունքը տարեկան կտրվածքով աճել է ընդամենը 0,9%-ով: Աճի տեմպը հատկապես թուլացավ տարվա վերջին եռամսյակում։ Լճացավ արդյունաբերական արտադրությունը։ Իսկ սպառողական ծախսերի ծավալները շարունակեց փոքր մնալ` չնայած իրական եկամուտների աճին:
Արտադրական արդյունաբերությունը շարունակում է ճնշման տակ մնալ, բայց ծառայությունների ոլորտը դիմակայում է։ Իրական եկամուտների աճը և կայուն աշխատաշուկան կարելի է համարել սպառողների վստահության պոտենցիալ շարժիչ ուժեր և աշխատաշուկայի ճկունության ցուցիչներ։ Բայց, մյուս կողմից, տնային տնտեսությունները վարանում են ավելի շատ ծախսել, իսկ բիզնեսի ներդրումները մնում են աննշան:
Լագարդնի կարծիքով փոխառության ծախսերի նվազեցումն աստիճանաբար ավելի կբարելավեն վարկավորման պայմանները այն մատչելի կդարձնի բիզնեսի և տնային տնտեսությունների համար: Իսկ արտաքին պահանջարկի աճը կարող է որոշակի հանգստություն ապահովել, չնայած միջազգային առևտրի խոչընդոտները շարունակում են պոտենցիալ վտանգ ներկայացնել և ավելի անորոշ դարձնել եվրոգոտում գնաճի հեռանկարը։
Թվային եվրոն կարևորությունը Եվրոպայի ինքնույնության համար
Բացի դրամավարկային քաղաքականության կարևորությունից, Լագարդն ընդգծել է Եվրոպայի ֆինանսական անկախության ամրապնդման կարևորությունը, մասնավորապես թվային վճարումների ոլորտում։ Ըստ նրա Եվրոպան մնում է չափազանց կախված օտարերկրյա մատակարարներից, խոցելի դարձնելով տարածաշրջանն արտաքին տնտեսական և աշխարհաքաղաքական փոփոխություններից։
«Վճարումները եվրոպական տնտեսության հիմքն են, և Եվրոպան չի կարող իրեն թույլ տալ չափազանց կախված լինել արտաքին մատակարարներից», – նշում է Քրիստին Լագարդը: ԵԿԲ-ն առաջ է տանում թվային եվրո ստեղծելու ծրագրերը, որը կփոխլրացնի ֆիզիկական կանխիկ գումարին ու Եվրոպայի համար կապահովի դիմակայուն և ինքնիշխան վճարային համակարգով: Իսկ կապիտալի շուկաների ինտեգրացիայի գործընթացում ֆինանսական խոչընդոտների վերացումը կարող է օգնել ներդրումների ներգրավմանը, խթանել տեխնոլոգիական առաջընթացը և աջակցել տնտեսական աճին:
Այսպիսով, վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ ճիշտ մոտեցման դեպքում Եվրոպան կարող է մոբիլիզացնել իր հսկայական խնայողությունները՝ ֆինանսավորելու սեփական նորարարությունն ու տեխնոլոգիական առաջընթացը։
ԵԿԲ-ն հորդորում է զուր հույսեր չփայփայել առաջիկայում տոկոսադրույքների կրճատման հարցում
Նրանց, ովքեր մոտ ապագայում ակնկալում են տոկոսադրույքների նվազման հստակ ցուցումներ, Լագարդը կոչ է անում համբերատարություն ու ճկունություն ցուցաբերել, քանի որ դրամավարկային քաղաքականությանն առնչվող համապատասխան որոշումները կլինեն համակողմանի ուսումնասիրված և հիմնավորված։ Նաև նշում, որ նախքան հետագա քայլեր ձեռնարկելը, մանրակրկիտ գնահատվելու են անընդհատ փոփոխվող տնտեսական պայմանները, գնաճը և այլն: ԵԿԲ-ն շարունակում է կենտրոնացած մնալ ռիսկերի և անորոշության կառավարման վրա և մշտապես կատարելագործում իր տնտեսական մոդելները՝ արագ փոփոխվող աշխարհում ավելի ճիշտ կողմնորոշվելու համար:
Այսպիսով, Եվրամիության գլխավոր էմիսյոների Եվրոպայի ֆինանսական ինքնավարությունն ապահովելու և տնտեսական խնդիրների լուծման գործում անհրաժեշտ է Եվրոպական միասնության հստակ դիրքորոշումը և համագործակցության պատրաստակամությունը։