ՀՀ բանկային ոլորտի 2017թ. խոշոր հարկատուները
Պետական Եկամուտների Կոմիտեն հրապարակել է 2017թ. 1000 խոշոր հարկ վճարողների և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Խոշոր հարկատուների ցանկնում ընդգրկված են նաև ՀՀ-ում գործող բանկերը։ 2017թ.-ին բանկերի կողմից մուծված հարկերի ծավալը կազմել է 40.654 մլրդ դրամ, ինչը 6.23 մլրդ դրամով կամ 18.1%-ով ավել է 2016թ.-ի ցուցանիշից։
2017թ.-ի արդյունքում առավել ծավալի հարկեր է մուծել Արդշինբանկը՝ 4.733 մլրդ դրամ, 2016թ.-ի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.661 մլրդ դրամով կամ 54.06%-ով։ Արդշինբանկը խոշոր հարկատուների ընդհանուր ցուցակի 26-րդ հորիզոնականում է։
ՎՏԲ Հայաստան բանկը 2017թ.-ին մուծել է 4.203 մլրլդ դրամ հարկ, 2016թ.-ի համեմատ արձանագրվել է աճ 0.78 մլրդ դրամով կամ 22.8%-ով։ ՎՏԲ Հայաստան բանկը ընդհանուր ցուցակի 29-րդ հորիզոնականում է։
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկը 2017թ.-ին մուծել է 4.184 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2016թ.-ի համանման ցուցանիշը գերազանցում է 0.817 մլրդ դրամով կամ 24.27%-ով։ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկը 30-րդ հորիզոնականում է։
Ամերիաբանկը 2017թ.-ին մուծել է 4.015 մլրդ դրամ հարկ, 2016թ.-ի համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 0.017 մլրդ դրամով կամ 0.44%-ով։ Ամերիաբանկը ցուցակի 32-րդ հորիզոնականում է։
Հայբիզնեսբանկը 2017թ.-ին մուծել է 3.291 մլրդ դրամ հարկ։ 2016թ.-ի համեմատ արձանագրվել է աճ 578.668 մլն դրամով կամ 21.33%-ով։ Հայբիզնեսբանկը ընդհանուր ցուցակի 43-րդ հորիզոնականում է։
Ինեկոբանկը 2017թ.-ին մուծել է 3.042 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 0.244 մլրդ դրամով կամ 8.72%-ով գերազանցում է 2016թ.-ի ցուցանիշը։ Ինեկոբանկը զբաղեցնում է ընդհանուր ցուցակի 44-րդ հորիզոնականը։
Անելիք բանկը 2017թ.-ին մուծել է 2.772 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2016թ. ցուցանիշը գերազանցում 1.231 մլրդ դրամով կամ 79.92%-ով։ Անելիք բանկը ընդհանուր ցուցակի 48-րդ հորիզոնականում է։
Յունիբանկը 2017թ.-ին մուծել է 2.68 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2016թ.-ի ցուցանիշը գերազանցում է 0.07 մլրդ դրամով կամ 2.68%-ով։ Յունիբանկը ընդհանուր ցուցակի 52-րդ հորիզոնականում է։
Կոնվերս բանկը  2017թ.-ին մուծել է 2.479 մլրդ դրամ հարկ։ 2016թ.-ի համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 0.84 մլրդ դրամով կամ 51.31%-ով։ Կոնվերս բանկը ընդհանուր ցուցակի 55-րդ հորիզոնականում է։
Արարատբանկը 2017թ.-ին մուծել է 2.053 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2016թ.-ի համանման ցուցանիշը գերազանցում է 1.035 մլրդ դրամով կամ 101.72%-ով։ Արարատբանկը ընդհանուր ցուցակի 73-րդ հորիզոնականում է։
Արմսվիսբանկը 2017թ.-ին մուծել է 1.836 մլրդ դրամ հարկ։ 2016թ.-ի համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 0.975 մլրդ դրամով կամ 113.25%-ով։ Արմսվիսբանկը ընդհանուր ցուցակի 80-րդ տեղում է։
Հայէկոնոմբանկը 2017թ.-ին մուծել է 1.783 մլրդ դրամ հարկ։ 2016թ.-ի համեմատ արձանագրվել է աճ 0.271 մլրդ դրամով կամ 17.94%-ով։ Հայէկոնոմբանկը ընդհանուր ցուցակի 85-րդ հորիզոնականում է։
Էվոկաբանկը 2017թ.-ին մուծել է 1.321 մլրդ դրամ, ինչը 2016թ.-ի ցուցանիշը գերազանցում է 0.655 մլրդ դրամով կամ 98.33%-ով։ Էվոկաբանկը ընդհանուր ցուցակի 113-րդ տեղում է։
Էյչ Էս Բի Սի Հայաստան բանկը 2017թ.-ին մուծել է 0.945 մլրդ դրամ, 2016թ.-ի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 47.33%-ով։ Էյչ Էս Բի Սի Հայաստան բանկը ընդհանուր ցուցակի 149-րդ հորիզոնականում է։
Մելլաթ բանկը 2017թ.-ին մուծել է 0.582 մլրդ դրամ, 2016թ.-ի համեմատ արձանագրվել է աճ 23.92%-ով կամ 0.112 մլրդ դրամով։ Մելլաթ բանկը ընդհանուր ցուցակի 241-րդ հորիզոնականում է։
Բիբլոս բանկը 2017թ.-ին մուծել է 0.348 մլրդ դրամ, 2016թ.-ի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 19.29%-ով կամ 0.083 մլրդ դրամով։ Բիբլոս բանկը ընդհանուր ցուցակի 390-րդ տեղում է։
Արցախբանկը 2017թ.-ին մուծել է 0.211 մլրդ դրամ։ 2016թ.-ի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 15.66%-ով կամ 0.039 մլրդ դրամով։ Արցախբանկը ընդհանուր ցուցակի 594-րդ հորիզոնականում է։
Առէկսիմբանկ Գազպրոմբանկի խումբը 2017թ.-ին մուծել է 0.167 մլրդ դրամ հարկ։ 2016թ.-ի համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ անկում 1.059 մլրդ դրամով կամ 86.39%-ով։ Առէկսիմբանկ Գազպրոմբանկի խումբը ընդհանուր ցուցակի 730-րդ հորիզոնականում է։ Հիշեցնենք, որ 2017թ.-ին բանկը կլանվեց Արդշինբանկի կողմից։