Ատոմ Ջանջուղազյան. ՀՀ հաջորդ տարվա բյուջեի հիմնական նպատակ է երկրի մրցունակության բարձրացումն է
Հայաստանի հաջորդ տարվա բյուջեն չի կազմվել զրոյից, ոչ էլ դրա կազմումը շարունակվել է ամբողջությամբ ընթացիկ բյուջեի նույնությամբ:  Ամեն ինչ գնահատվել է զարգացման մեջ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 1-ի Ազգային ժողովում մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց՝ ընթացիկ և հաջորդ տարվա բյուջեների մեջ տրամաբանությունը պահպանվո՞ւմ է արդյոք: «Տարբեր կառավարություններ են եղել, բովանդակության իմաստով բնականոն շարունակություն կա՞ արդյոք: Նաև՝ որո՞նք են լինելու այն կառույցները, որոնց գործունեությունն աննպատակահարմար է և կասեցվելու է»,- հարցրեց պատգամավորը:
Ջանջուղազյանն ընդգծեց, որ պիտի կարողանալ չկապել շարունակականությունն առանձին իրադարձությունների, գործողությունների հետ: «Եթե ամեն անգամ պլանավորենք, որ զրոյից սկսենք մի բան անել, նույն տեղում կմնանք: Մենք հիմնական նպատակ ենք տեսնում մեր երկրի մրցունակության բարձրացում: Ավելի լավը դառնալ զրոյից սկսած, անհնար է: Մնացածներն այդպես չեն անում: Զրոյից սկսելը արդարացում չունի: Սակայն շարունակականությունը չի նշանակում, որ պետք է ամբողջը նույնությամբ շարունակենք: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է ամեն ինչ գնահատենք զարգացման մեջ: Եվ այդ փոփոխությունները ինքնանպատակ չեն կարող լինել»,- ասաց Ջանջուղազյանը:
Անդրադառնալով երկրորդ հարցին՝ նա նշեց, որ մի քանի կառուցվածքային միավորների արդիականությունը կորել է, և պետք է դադարեցնեն դրանց գործունեությունը: Այն, ինչը լավ է, պետք է շարունակել և զարգացնել, իսկ այն, ինչն այսօրվա կարիքներին չի համապատասխանում, անկախ նրանից, թե ինչու է դրան հասել, պետք է փոխել: Ջանջուղազյանը վստահեցրեց, թե այն կառույցները,  որոնք լավն են և մեր երկրի զարգացման տեսակետից կարևոր են, չեն դադարեցնի իր գործունեությունը: