Կենտրոնական բանկ. 2019 թ. ապրիլի 30-ի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի վերաբերյալ
2019 թվականի ապրիլի 30-ի ՀՀ ԿԲ խորհրդի նիստին մասնակցում էին` ՀՀ ԿԲ նախագահ Ա. Ջավադյանը, ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալներ Ն. Երիցյանը, Վ. Աբրահամյանը, խորհրդի անդամներ Ա. Մկրտչյանը, Ա. Ստեփանյանը, Ա. Դարբինյանը, Օ. Աղասյանը: Խորհրդի նիստը սկսվեց ապրիլի 30-ի դրությամբ Իրավիճակային հաշվետվության ներկայացմամբ: Քննարկվեցին գնաճի, արտաքին միջավայրի, իրական, հարկաբյուջետային և դրամավարկային հատվածների զարգացումները:
Արձանագրվեց, որ 2019թ-ի մարտին գրանցվել է 0.1% գնաճ, որը, ի տարբերություն նախորդ ամիսների, այս ամիս հիմնականում պայմանավորվել է «Ոչ պարենային ապրանքներ» ապրանքախմբի գների փոփոխությամբ: Մասնավորապես, ամսվա ընթացքում աճել են «Հագուստ և կոշիկ» և «Վառելիք» ապրանքախմբերի գները՝ համապատասխանաբար 2.1% և 0.2% (ընդհանուր նպաստումը ամսվա գնաճին՝ 0.1 տոկոսային կետ): Մարտին դիտվել է նաև «Միրգ» և «Հացաբուլկեղեն և ձավարեղեն» ապրանքախմբերի գների աճ՝ համապատասխանաբար 1.3% և 1.0%, որոնց ընդհանուր նպաստումը գնաճին կազմել է 0.13 տոկոսային կետ, այն դեպքում, երբ «Սննդամթերք» ապրանքախմբի մնացած ապրանքների գների նվազումն ամբողջությամբ չեզոքացրել է այդ ազդեցությունը գնաճի վրա և դեռ զսպել այն 0.04 տոկոսային կետով:
Մարտին 12-ամսյա գնաճը մնացել է անփոփոխ՝ կազմելով 1.9%, քանի որ նախորդ տարվա մարտին ևս արձանագրվել էր 0.1% գնաճ: Կայուն վարքագիծ է ցուցաբերել նաև 12-ամսյա բնականոն գնաճը՝ պահպանվելով նախորդ ամսվա 1.3% մակարդակում: Խորհուրդն անդրադարձավ ձևավորված տնտեսական միջավայրին և փաստեց, որ, ինչպես և սպասվում էր, 2019թ-ի առաջին եռամսյակում տնտեսական ակտիվությունը բավականին բարձր է եղել՝ 6.5%, որն հիմնականում պայմանավորվել է ծառայությունների և շինարարության ոլորտների աճերով: Ներքին պահանջարկի վրա գերակշռող է մնում մասնավոր սպառման բարձր աճի ազդեցությունը, ինչն ուղեկցվել է իրականացված հարկաբյուջետային քաղաքականության սպասվածից զսպող ազդեցությամբ:
Այդուհանդերձ գնահատվում է, որ այն տարվա երկրորդ կեսին կփոխհատուցվի՝ պետբյուջեի ծախսերի ավելացման հաշվին, և տարվա արդյունքներով հարկաբյուջետային ազդակը ներքին պահանջարկի վրա կլինի չեզոք: Խորհրդի նիստում ներկայացվեցին արտաքին հատվածի զարգացումները, որոնց համաձայն պահպանվել է համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղումը և ցածր համաշխարհային պահանջարկը: Միևնույն ժամանակ, հիմնական հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում գնաճային միջավայրը մնում է թույլ: Այս իրավիճակում առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերը հայտարարում են, որ առաջիկայում կապահովեն սպասվածից առավել մեղմ դրամավարկային պայմաններ:
Խորհրդի նիստում քննարկվեցին ֆինանսական շուկայի զարգացումները և արձանագրվեց, որ, մարտ-ապրիլ ժամանակահատվածում ֆինանսական շուկայի տոկոսադրույքները հիմնականում ձևավորվել են քաղաքականության տոկոսադրույքի շուրջ՝ պահպանելով որոշակի կայունություն: Իրավիճակային հաշվետվության և արտաքին ու ներքին մակրոտնտեսական զարգացումների վերաբերյալ քննարկումից հետո Խորհուրդն անցավ դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունների քննարկմանն ու քաղաքականության տոկոսադրույքի
որոշման կայացմանը: Քննարկվեց երկու տարբերակ՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անփոփոխ թողնելու և իջեցնելու: Ստեղծված իրավիճակում, կրկին նախապատվություն տալով գնաճի աստիճանական վերականգնմանը, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ՝ հաշվի առնելով նաև արտաքին և ՀՀ տնտեսություններից առաջիկայում էական գնաճային ազդեցությունների բացակայությունը (համաշխարհային և ներքին թույլ պահանջարկի պահպանմամբ պայմանավորված): Խորհուրդը գնահատում է, որ կանխատեսվող մակրոտնտեսական զարգացումների պարագայում, ԿԲ-ն կպահպանի խթանող պայմաններն անհրաժեշտ երկար ժամանակահատվածում՝ միջնաժամկետում գնաճի նպատակի իրագործման համար։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճն առաջիկա ամիսներին կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ հետագայում կայունանալով դրա շուրջ:
Խորհուրդը քննարկեց նաև առկա գնաճային ռիսկերը, որոնք հիմնականում նվազման ուղղությամբ են՝ կապված հնարավոր ավելի թույլ մասնավոր պահանջարկի և ավելի զսպող հարկաբյուջետային քաղաքականության ընթացքի հետ։ Նշված ռիսկերի դրսևորման պարագայում անհրաժեշտ կլինի դրամավարկային քաղաքականության համապատասխան արձագանք՝ միջնաժամկետ հատվածում գների կայունության ապահովման համար։
Խորհուրդը հաստատեց ԿԲ գործիքների տոկոսադրույքների վերաբերյալ որոշումը և առաջարկվող մամլո հաղորդագրությունը, որոնք կցվում են: