ՆԵՐՍԵՍ ԵՐԻՑՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԼԱՏՎԻԱՅԻ ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐ ԱՐՏԻՍ ԿԱՄՊԱՐԻՍԻՆ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Վալդիս Զատլերսի Հայաստանի Հանրապետություն կատարած եռօրյա պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը երեկ` դեկտեմբերի 10-ին, ընդունել է Լատվիայի էկոնոմիկայի նախարար Արտիս Կամպարսին` այլ պաշտոնատար անձանց ուղեկցությամբ:
Ողջունելով Լատվիայի իր գործընկերոջը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում՝ Ն. Երիցյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է համագործակցելու տնտեսության առավել մրցունակ ոլորտներում՝ երկու երկրների միջև առավել արդյունավետ երկխոսություն հաստատելու համար, ինչպես նաև օգտագործելու Լատվիայի փորձը եվրաինտեգրման գործընթացում:
Ծավալված քննարկման ընթացքում կողմերը փորձել են բացահայտել հետագա համագործակցության համար առավել հեռանկարային ոլորտներն և ուրվագծել դրա համար անհրաժեշտ միջոցառումները, մասնավորապես. փոքր և միջին ձեռնարկությունների միջև գործարար կապերի հաստատում և խթանում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և էլեկտրոնային հասարակության ձևավորման ընթացքում սերտ փոխգործակցություն, ինչպես նաև տնտեսության տարբեր բնագավառներում տեխնիկական, խորհրդատվական աջակցության տրամադրում, փորձի փոխանակում և ուսանողական ծրագրերի իրականացում, և այլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Նախարար Երիցյանն առաջարկել է համագործակցել ՏՏ ոլորտում`հրավիրելով լատվիական կազմակերպություններին մասնակցելու Դիջիթեք 2010 համաժողովին, ինչպես նաև ամենամյա բարձր, տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պետություն-մասնավոր հատավծ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրեր: