ԱՐՄԵՐԻԱ ԵՎ BRECKENHILL ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՄՇԱԿՈՒՄ ԵՆ ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄՈՆԻԹՈՐԻՆԳԻ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ
Ամերիա ՓԲԸ-ն` Breckenhill կանադական խորհրդատվական ընկերության հետ համատեղ ներգրավված է Համաշխարհային բանկի ինստիտուցիոնալ զարգացման հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրում, որի նպատակն է զարգացնել արդյունավետ պետական կառավարման համակարգ` կատարողականի գնահատման վստահելի, գործող և օբյեկտիվ համակարգի ներդրման միջոցով: Ամերիան և Breckenhill ընկերությունը աջակցում են կառավարությանն ինստիտուցիոնալ կարողությունների, գիտելիքների և հմտությունների զարգացման գործում` կառավարման օղակների գործընթացները և գործառույթները նկարագրելու և օպտիմիզացնելու նպատակով, որի հիման վրա հնարավոր կլինի վերանայել և փոփոխել պետական ծառայողների աշխատանքային պարտականությունները  (պաշտոնների անձնագրեր), ինչպես նաև ներկայացնել քաղաքացիական ծառայողների կողմից կատարվող աշխատանքի արդյունավետ գնահատման մեխանիզմներ: Այս ծրագրի շրջանակներում խորհրդատուներն աջակցելու են ՀՀ կառավարությանը մոնիթորինգի և գնահատման ազգային համակարգի ստեղծման գործում: Նախագծի իրագործման տևողությունը 18 ամիս է:
Այս ծրագրի նպատակն է ստեղծել պետական կառավարման արդյունավետ համակարգ` միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխան: Ծրագիրն աջակցում է կառավարությանը ՀՀ կառավարության աշխատակազմում և ծրագրի փորձնական շրջանի համար ընտրված 6 նախարարություններում (ՀՀ առողջապահության նախարարություն, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն, ՀՀ մշակույթի նախարարություն, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարություն, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարություն և ՀՀ ֆինանսների նախարարություն) նման համակարգ ստեղծելու և  ներդնելու գործում:
Ծրագրի գործունեության հիմնական ուղղություններն են` շահառու հաստատությունների և կառուցվածքային ստորաբաժանումների ընթացակարգերի վերլուծություն, նոր գործընթացների ներմուծում, ինչպես նաև մոնիթորինգի կարողությունների զարգացում: Ամերիան մշակելու է մեթոդական ձեռնարկներ գործընթացների վերլուծության և նկարագրության, կատարողականի կառավարման ցուցանիշների մշակման և կատարողականի գնահատման իրականացման համար, ինչպես նաև կանցկացնի թեմատիկ դասընթացներ համապատասխան կառավարման մարմինների համար:
Ծրագիրը բարելավելու է շահառու հաստատությունների կարողությունները` գործընթացների վերլուծության, ինստիտուցիոնալ բոլոր մակարդակներում  աշխատանքային պլանների մշակման, գործունեության կառավարման ցուցանիշների մշակման և կատարողականի գնահատման իրականացման համար: Ծրագիրը կնպաստի պետական մարմինների ավելի արդյունավետ աշխատանքի երաշխավորման գործին: Որպես ծրագրի շարունակություն` արդյունքները աստիճանաբար ներդրվելու են կառավարության բոլոր այլ կառույցներում և հաստատություններում:
Հիշեցնենք, որ Ամերիան Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է: Ամերիան լայնածավալ աշխատանքներ է իրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական և հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման և բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: Հանդիսանալով «Ամերիա» խմբի մասը` Ամերիան տրամադրում է անկախ, կոնֆիդենցիալ և անկողմնակալ խորհրդատվական ծառայություններ միմյանց հետ ներդաշնակորեն և արդյունավետորեն կապված հինգ խորհրդատվական ուղղություններով` գործարար խորհրդատվություն, ֆինանսական խորհրդատվություն, հաշվապահական և հարկային խորհրդատվություն, իրավաբանական և ներդրումային խորհրդատվություն:
Breckenhill Inc.-ը հիմնադրվել է 2002թ.: Breckenhill Inc.-ը խորհրդատվական ծառայությունների ոլորտում մասնագիտացող ընկերություն է, որը տրամադրում է ուսումնասիրությունների, ստուգումների, տեղեկատվության պահպանման և գաղտնիության աուդիտի և գնահատման, ինչպես նաև ներքին աուդիտի, գործունեության արդյունքների աուդիտի և ՏՏ անվտանգության աուդիտի ծառայություններ: Ընկերությունը նաև առաջարկում է վերոնշյալ ոլորտներում համապատասխան ռազմավարական և ուսուցողական ծառայություններ: Ունի մի շարք փոխկապակցված և պրոֆեսիոնալ գործընկերներ: Հաճախորդների բազան ընդգրկում է տարբեր երկրների պետական և մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչներ: Ընկերության աշխարհագրական ծածկույթը ներառում է Կանադան, ԱՄՆ-ը, Նորվեգիան, ասիական երկրները և Ավստրալիան: