ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՆԻՍՏ – ՀԱՎԱՆՈՒԹՅՈՒՆ Է ՏՐՎԵԼ "ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ" ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ՆԱԽԱԳԾԻ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԻՆ
Նիստում հավանություն է տրվել "Հայաստանի գործարար եւ ներդրումային միջավայրի "Գերազանցության կենտրոն" համազգային նախագծի հայեցակարգին: Փաստաթուղթըներառում է առաջադրված նպատակին հասնելու համար բարեփոխումների իրականացման ռազմավարական ուղղությունները, նախագծի իրականացման ռիսկերը, մասնակիցները, արդյունքների չափելիությունը, ծախսերի ու եկամուտների վերլուծությունը, նախագծի իրականացման ժամկետները: Փաստաթղթի ներածության մեջ համառոտնկարագրված են Հայաստանի զբաղեցրած տեղը Համաշխարհային բանկի "Գործարարությամբ զբաղվելը" թեմայով 2008թ. զեկույցի համաձայն, Հայաստանում ներդրումների արդիվիճակը, առկա մարտահրավերները, բարեփոխումների իրականացման ռազմավարությունը, որը ներառում է բարենպաստ գործարար միջավայրի, տեղեկատվականհասարակության եւ էլեկտրոնային կառավարության համակարգի ձեւավորումը, մտավոր սեփականության պաշտպանության ապահովումը, սփյուռքի տնտեսական դերիկայացումն ու ամրացումը: Նշվել է, որ գործարար միջավայրի հրատապ բարելավման անհրաժեշտությունն ընդգծվել է ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագրով, ՀՀկառավարության ծրագրով ու դրա կատարումն ապահովող 2008-2012թթ, միջոցառումների ցանկով, ինչպես նաեւ ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության դրույթներով: Նշվել է նաեւ, որ հայեցակարգը մշակվել է` հաշվի առնելով Համաշխարհային բանկի "Գործարարությամբ զբաղվելը" ծրագրի աշխատանքային խմբի կողմից առաջարկվող արագբարեփոխումներ իրականացնելու մոտեցումները: Ըստ այդմ, փաստաթղթում ներկայացվել են հստակ առաջարկություններ այնպիսի բարեփոխումների ուղղությամբ, որոնքհնարավոր է իրականացնել կարճաժամկետ հեռանկարում: Հայեցակարգի տեսլականի համաձայն, իրականացվելիք բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանը պետք է դառնագործարար եւ ներդրումային միջավայրի «Գերազանցության կենտրոն»` տարածաշրջանում լավագույն վայրը ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու, բիզնես սկսելու եւզարգացնելու համար: