ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏ ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԱՍԻԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԲԱՆԿԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՀԱՐՈՒՀԻԿՈ ԿՈՒՐՈԴԱՅԻՆ
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի նախագահ Հարուհիկո Կուրոդային եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: ԱԶԲ-ի նախագահը նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան, որն ունի երկու հիմնական նպատակ` քննարկել հետագա համագործակցության ուղղությունները եւ մասնակցել Երեւանում բանկի գրասենյակի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Հարուհիկո Կուրոդան դրվատանքով է խոսել Հայաստանի տնտեսության ներկայիս վիճակի մասին` նկատի առնելով բարձր տնտեսական աճը, չափավոր գնաճը, իրականացվող շրջահայաց մակրոտնտեսական քաղաքականությունը: Ըստ ԱԶԲ-ի նախագահի, այսօր Հայաստանի տնտեսությանն անհրաժեշտ է որակյալ ենթակառուցվածք, եւ այս ուղղությամբ արդեն ԱԶԲ-ն ու ՀՀ կառավարությունը համագործակցում են:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, այդ կապակցությամբ, շնորհակալություն է հայտնել բանկի կողմից մեր երկրում գյուղական ճանապարհների վերականգնման, ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման հատվածի ծրագրերի ու տրանսպորտի ոլորտի զարգացման ռազմավարության մշակմանը ցուցաբերվող աջակցության համար` ՀՀ կառավարության համար առաջնահերթություն համարվող ՀՀ տարածքների համաչափ զարգացման տեսանկյունից հիշյալ երեք ծրագրերն էլ համարելով չափազանց կարեւոր: Տիգրան Սարգսյանը հյուրին ներկայացրել է հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները եւ առկա ներուժը: Նա, մասնավորապես, ընդգծել է կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացմանը տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցության ցուցաբերման անհրաժեշտությունը, գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների մեղմմանն ուղղված աջակցությունը, հատկապես, ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ինչպես նաեւ ԱԶԲ-ի հարուստ փորձի կիրառմամբ` ՀՀ-ում էլեկտրոնային կառավարման ներդրմանն օժանդակությունը, ՓՄՁ ոլորտի վարկավորումը` ՀՀ բանկերին վարկային ռեսուրսների տրամադրման միջոցով: Վարչապետն ակնկալել է նաեւ ԱԶԲ-ի մասնակցությունը Հայաստանում տեխնոպարկերի եւ ազատ տնտեսական գոտիների ձեւավորման, տարանցիկ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման աշխատանքներում:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը Հարուհիկո Կուրոդայից խնդրել է նաեւ ԱԶԲ-ի խորհրդում ՀՀ շահերը ներկայացնելու նպատակով, աջակցել խորհրդում մեր երկրի ներկայացվածությանը: