ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ Է «ԴԻԼԻՋԱՆԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑ» ԾՐԱԳՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵՎ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ՕՐԻՆԱԳԻԾԸ
12/06/2013 10:30
Հունիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային եւ մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին» օրինագծի քննարկումը: Հարցի վերաբերյալ պատգամավորները շարունակել են ներկայացնել իրենց տեսակետները:
Պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը եւ Զարուհի Փոստանջյանը դեմ են արտահայտվել  նախագծին՝ հիմնավորելով, որ ներկայացված չէ ոչ ծրագիր, ոչ աշխատանքների իրականացման ժամանակացույց, ուստի առաջարկել են դեմ քվեարկել  նախագծին:
Հարցի  կապակցությամբ արտահերթ ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:   Օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝  կառավարությունը ներկայացրել է մի  օրինագիծ, որն օգտակար եւ արդյունավետ է մեր պետության  բյուջեի համար,  ուստի խորհրդարանը  պարտավոր է  քննարկել եւ տալ համաձայնություն: ԱԺ նախագահն իր համաձայնությունը հայտնել է  Հրանտ  Բագրատյանի բարձրացրած հարցին, ըստ որի՝ նախագծին կից պետք է լինի նաեւ ծրագիր: ԱԺ նախագահը մանրամասնել է, որ նախորդ օրը, հարցի քննարկման ընթացքում ՀՀ ֆինանսների  նախարարը եւ փոխնախարարը տեղեկացրել են, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն վերահսկելու է  նախագիծը եւ  նախահաշիվ է ներկայացվելու ՊԵԿ-ին: ԱԺ նախագահը կարեւոր է համարել  ներդրումներ կատարելու համար բարենպաստ պայմանների ապահովումը: Անդրադառնալով գործընկերների ելույթներին՝ Աժ նախագահը   կարեւորել է առողջ քննադատությունը եւ ՀՀ կառավարությանն առաջարկել  խորհրդարանին,  գլխադասային հանձնաժողովին եւ խնդրով հետաքրքրված պատգամավորներին ներկայացնել ծրագիր, որը  հնարավորություն կտա ծանոթանալու իրականացվելիք աշխատանքներին եւ կատարման փուլերին:
ԱԺ նախագահը, մեկ անգամ եւս կարեւորելով ներկայացված նախագիծը, պատգամավորներին հորդորել է հնարավորինս աջակցել հանրապետությունում ներդրումների խթանմանը՝ այդ նպատակով օգտագործելով առկա հնարավորությունները: Հովիկ Աբրահամյանը գործընկերներին  առաջարկել է աջակցել «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում հարկային եւ մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին»  կառավարության նախագծին եւ  նպաստել  հանրապետությունում աշխատատեղերի ավելացմանը, գործազրկության նվազեցմանը եւ դրանով մասնակցել բնակչության սոցիալական խնդիրների կարգավորմանը:
Շարունակելով մտքերի փոխանակությունը՝ նախագծի ընդունմանը կողմ  են արտահայտվել պատգամավորներ Արտաշես Գեղամյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Միքայել Մելքումյանը, Արտակ Դավթյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, ովքեր նշել են այն դրական փոփոխությունները, որոնք կհաջորդեն դպրոցի գործարկմանը: Պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ  նշել է, որ դեմ չէ դպրոցի հիմնադրմանը, պարզապես անհրաժեշտ է համարում ունենալ մանրամասն ծրագիր, որը կփարատի բոլոր մտահոգություններն ու կասկածները:
Նախագծի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են արտահայտել նաեւ ԱԺ խմբակցությունները:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը, ողջունելի համարելով նախագծի  գաղափարը, եւս անհրաժեշտ է համարել  ծրագրի առկայությունը:  Խմբակցության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ նախագծի վերաբերյալ իրենց բացասական վերաբերմունքը հետագա քննարկումներում կփոխվի, եթե ներկայացվելիք ծրագիրը փարատի իրենց կասկածներն ու մտավախությունները:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը եւս ողջունելի համարելով նախագծի գաղափարը՝ կառավարությունից պահանջել է ներկայացնել   տեղեկանք, որի միջոցով խորհրդարանը կծանոթանա նախատեսված աշխատանքներին եւ հնարավոր ռիսկերին:  Նա առաջարկել է հետաձգել օրինագծի քննարկումը՝ մինչ ծրագրի ստացումը:
«ՀԱԿ» խմբաքկցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը նշել է, որ խմբակցությունը բոլորովին դեմ չէ ներդրումներին եւ Դիլիջանում  դպրոցի հիմնադրմանը, սակայն, ինչպես գործընկերներից շատերը, ցանկանում են տեղեկանալ ծրագրի մանրամասներին եւ կրթական բաղադրիչներին:
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Այվազյանը զարմանալի համարելով գործընկերների՝  նման քննադատական  դիրքորոշումը՝ կոչ է արել կողմ քվեարկել օրինագծին, քանի որ այն  նպաստելու է   գործազրկության նվազեցմանը, աշխատատեղերի աճին, տարածաշրջանում կրթական կենտրոն դառնալուն եւ այլն: Բացի այդ՝ ծրագիրը լինելու է շարունակական, գործունեության վերաբերյալ ներկայացվելու են հաշվետվություններ :
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը հավաստիացրել է, որ կներկայացվի մանրամասն ծրագիր, եւ պատգամավորները հնարավորություն կունենան ստանալու  իրենց հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները: