ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՎԶԵԲ-Ի ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ՏՆՕՐԵՆԻՆ
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հունվարի 11-ին ընդունեց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Պոլ Անրի Ֆորեսթերին: Հանդիպման նպատակը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսավորմամբ մայրաքաղաքում իրականացվող ծրագրերի ընթացքի և դրանց շարունակականության հետ  կապված խնդիրների  քննարկումն էր:
Ողջունելով հյուրերին` Երևանի քաղաքապետն ընդգծեց, որ քաղաքապետարանի ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև հաստատված բոլոր ծրագրերը մայրաքաղաքում պետք է լինեն շարունակական: Պոլ Անրի Ֆորեսթերը քաղաքապետին ներկայացրեց Երևանի մետրոպոլիտենի անվտանգության ապահովման ծրագիրը, որով  նախատեսվում է առաջնային կապիտալ ներդրումներ կատարել Երևանի մետրոպոլիտենն արդիականացնելու նպատակով: Ծրագիրը բաղկացած է երկու փուլից, որոնցից առաջինն արդեն ընթացքում է: Կողմերը պայմանավորվեցին 2011թ.-ին սկսել նաև երկրորդ փուլով նախատեսված աշխատանքները:
Նշենք, որ, ըստ այդ ծրագրի, կնորացվի մետրոպոլիտենի շարժակազմը, կբարելավվեն ռելսային ուղիները, կվերազինվի էներգամատակարարման համակարգը, կփոխվեն պոմպերը: Բացի այդ, նախատեսվում է ներդնել տեխնիկական սպասարկման միջոցներ և կառուցել ցամաքուրդային համակարգ:
Քննարկվեցին նաև ավտոկայանատեղիներին առնչվող քաղաքականություն մշակելու և Նուբարաշենի աղբավայրի թափոնակուտակման կառավարման ծրագրի հետ կապված խնդիրներ: Առաջիկայում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն այս երկու ծրագրերի առիթով որոշակի առաջարկներ կներկայացնի Երևանի քաղաքապետին:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ լուրջ ուշադրություն պետք է դարձվի պետություն-մասնավոր սեփականություն համագործակցությանը: <<Մայրաքաղաքում գործարարների և ներդրող օպերատորների համար պետք է ստեղծվի բարենպաստ ներդրումային դաշտ: Երևանը պետք է դառնա բիզնեսի համար գրավիչ մայրաքաղաք>>,- ընդգծեց Երևանի քաղաքապետը: