ՀԱՅՓՈՍՏ – ՄԱՐՎԵԼ Է ԽԱՉԱՏՈՒՐ ԱԲՈՎՅԱՆԻ 200 ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՆԱՄԱԿԱՆԻՇԸ
Երեկ` դեկտեմբերի 15-ին, Խաչատուր Աբովյանի անվան Երեւանի մանկավարժական համալսարանում տեղի ունեցավ Խաչատուր Աբովյանի 200-ամյակին նվիրված նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը:
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ Մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը, ՀՀ Կրթության եւ գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանը, Երեւանի մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Արտուշ Ղուկասյանը, Հայփոստի գլխավոր տնօրենի պաշտոնկատար Արման Խաչատուրյանը և «Հայփոստ Թրաստ Մենեջմենթ» ընկերության ղեկավար կազմը, Հայաստանի Ֆիլատելիստների Միության նախագահ Հովիկ Մուսաելյանը, ինչպես նաև պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Ներկաներն իրենց խոսքում ընդգծեցին մեծանուն հայ գրողի վիթխարի ավանդը հայ նոր գրականության զարգացման և հայ ոգու զարթոնքի գործում: Իր խոսքում ՀՀ Մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը նշեց, որ Դանիել Վարուժանի 125-ամյակին նվիրված նամականիշի մարումից հետո երկրորդ անգամ է մասնակցում նամականիշի մարման արարողության. «Սա նշանակում է, որ մենք ուզում ենք աշխարհի հետ խոսել այն դեմքերով, որոնք ներկայացնում են հայ մշակույթը, հայ գրականությունը , հայ միտքը»: Իր հերթին Հայաստանի Ֆիլատելիստների Միության նախագահ Հովիկ Մուսաելյանն ընդգծեց, որ Հայփոստի հավատարմագրային կառավարիչը շատ լուրջ է մոտենում ֆիլատելիայի զարգացմանը. «Ես չեմ հիշում, որ նույնիսկ խորհրդային տարիներին ամեն նամականիշի մարում նման տոնի վերածվեր»:
Նամակնիշի անվանագինն է 170 դրամ, տպաքանակը` 40 000: Նամականիշի դիզայներն է Ստեփան Ազարյանը: