Անցկացվել է միջազգային նկարչական մրցույթ դպրոցականների համար. Հայ երեխաների աշխատանքները կուղարկվեն Հարավային Կորեա
2022թ. Հունիսի 1-ին «ԴԻ ԷՆ ԷՅ» ՀԿ-ի (DNA NGO) և Հարավային Կորեայում գտնվող IWPG (International Women’s Peace Group) ՀԿ-ի հետ համատեղ Հենրիկ Խաչատրյանի անվան թիվ 199 հիմնական դպրոցում անցկացվեց «Խաղաղություն.եկեք լինենք ընկերներ» խորագիրը կրող միջազգային նկարչական մրցույթ՝ տարրական և միջին դպրոցի աշակերտների համար:
Ինչպես նշեց «ԴԻ ԷՆ ԷՅ» ՀԿ-ի նախագահ Աննա Մելիքսեթյանը, մրցույթի նպատակն էր երեխաների շրջանում տարածել խաղաղության մշակույթը, կարևորել ծագող խնդիրների առանց կոնֆլիկտների լուծումը և ընգծել երեխաների՝ որպես ապագա առաջնորդների դերը՝ միջազգային խաղաղության հաստատման մեջ:
Չափազանց տպավորիչ էր հատկապես երեխաների զգացողությունները հետպատերազմական Հայաստանում խաղաղության վերաբերյալ, ինչը գլխավորապես կապվում էր ազգային արժեքների, մշակույթի և կրոնի պահպանման հետ:
Առաջին տեղը զբաղեցրեց 5-րդ դասարանի աշակերտուհի Էմմա Ժամխարյանը: «Ես իմ նկարում պատկերել եմ երկիր մոլորակը և երեխաների երազանքները: Ըստ իս, խաղաղ լինելու համար խավար տիեզերքում պետք է լույս փնտրենք, սակայն առաջին հերթին այդ լույսը պետք է բխի մեր ներսից»,-նշում է Էմման:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրեց 7-րդ դասարանի աշակերտուհի Էլեն Բունաթյանը, ով իր նկարով ցանկացել էր ընդգծել խաղաղության կարևորությունը և նշել, որ պատերազմներ չլինեն:
Հատուկ մրցանակին արժանացավ 4-րդ դասարանի աշակերտ Անդրանիկ Աբրահամյանը: «Ես նկարել եմ, թե ինչպես են զինվորը վերադարնում պատերազմից և գրկում իր մորը»,-հուզված ասաց Անդրանիկը, ում հայրը պատերազմի թեժ օրերին րազմաճակատում էր եղել:
Բոլոր մասնակիցները պարգևատրվեցին հավասագրերով, իսկ մրցանակային երեք տեղերը զբաղեցրած երեխաները՝ դրամական պարգևով:
Մասնակից բոլոր երեխաների աշխատանքները կուղարկվեն Հարավային Կորեա՝ մասնակցելու արդեն միջազգային եզրափակիչ փուլին, որտեղ հաղթող մասնակցին հնարավորություն կընձեռվի մեկնել Հարավային Կորեա և մասնակցել մրցանակաբաշխությանը աշխարհի մի շարք այլ երկրների մասնակից երեխաների հետ: