«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ» ՓԲԸ-Ն ԿԱՐԵՎՈՐՈՒՄ Է ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆՆԵՐԻ ՀԵՏ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ մամուլի ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին հայտնում են, որ այսօր` դեկտեմբերի 2-ին, ընկերության երիտասարդ մասնագետները Ռուսաստանի երկաթուղային համալսարաններում ձմեռային քննաշրջանը  հանձնելու նպատակով մեկնել են Ռուսաստան:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն, կարևորելով որակյալ մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման գործընթացն, իր գործունեությամբ միշտ խթանել է երիտասարդ մասնագետների ուսուցումը և արդյունավետ կադրային քաղաքականության իրականացումը: Հիշեցնենք, որ այս տարվա օգոստոսի 4-ին  «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինը եւ Հայ -ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը ստորագրել են կորպորատիվ կառավարման դպրոց ստեղծելու մասին հուշագիր: Դպրոցը, որը կոչվելու է Լիդերության դպրոց, կվերապատրաստի «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ-ի մասնագետների, այդ թվում` ընկերության գլխավոր մենեջերներին: Նախագծի պայմանների համաձայն` 2009-2010թթ. ուսումնական տարում դպրոցում կվերապատրաստվեն ընկերության 20 մենեջերներ եւ նույնքան էլ միջին օղակի մասնագետներ: Ուսումնական ծրագիրը կմշակեն եւ ուսուցումը կիրականացնեն ոլորտի լավագույն մասնագետները:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն համագօրծակցության պայմանագիր է ստորագրել նաև Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի հետ:  Տվյալ համագործակցության նպատակը երկաթգծային տռանպորտի ոլորտում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստումն ու վերապատրաստումն է: Համագործակցության շրջանակներում Ճարտարագիտական համալսարանի նպատակն է հանդիսանում ինժեներական և ինժեներատնտեսագիտական պրոֆիլի մասնագետների պատրաստումը բակալավրի, մագիստրոսի և հետազոտողի կրթական ծրագրերի միջոցով: Ծրագրերը կմշակվեն և կթարմացվեն ճարտարագիտական համալսարանի առաջատար մասնագետների կողմից` հաշվի առնելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կողմից առաջադրված գիտական և պրակտիկ լուծում պահանջող հարցերը: