ՕՐԱՆԺ ԱՐՄԵՆԻԱ – ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱՈՒՏԻԶՄՈՎ ՀԻՎԱՆԴ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻՆ
Այսօր Orange-ի և «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի միջև կնքվեց համագործակցության պայմանագիր, որի շրջանակներում Orange-ը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերելու աուտիզմով հիվանդ երեխաների «ԱրԲեՍ» Ցերեկային բուժման և խնամքի կենտրոնին և վերջինիս մարզային վերականգնողական մասնաճյուղերին:
Ծրագիրը ներառում է մի քանի նախագիծ, որոնց նպատակն է վերապատրաստել երեխաների խնամքով զբաղվող բուժանձնակազմին, ընտանեկան բժիշկներին, սոցիալական աշխատողներին, գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցել հիվանդ երեխաների ծնողներին, ինչպես նաև բարձրացնել հանրային իրազեկումը աուտիզմի մասին:
Ծրագրի շրջանակներում կենտրոնի 12-ից 16 տարեկան երեխաների համար կկազմակերպվի նաև 2-շաբաթյա հանգիստ ամառային առողջարանային ճամբարում, որտեղ բուժմանը զուգընթաց երեխաները կվայելեն բազմաթիվ խաղերով, միջոցառումներով և հետաքրքիր առօրյայով լեցուն ամառային հանգիստը:
«Ներկայումս մեր կենտրոն են հաճախում զարգացման տարբեր խանգարումներ ունեցող և աուտիզմով տառապող 37 երեխա, սակայն պետք է իմանալ, որ Հայաստանում խնդիրը ցավոք այսքան երեխայով չի սահմանափակվում: Իսկ ծնողների ոչ համարժեք վերաբերմունքի և ոչ մասնագիտական խնամքի արդյունքում երեխաների մեծ մասը պարզապես կորցնում է բնականոն կյանք մտնելու բոլոր հնարավորությունները: Հանրային տեղեկացվածությունն այս խնդրում կարող է վճռորոշ լինել: Վաղ հասակում բժկական միջամտության դեպքում մենք չնայած փոքր, բայց հույս ունենում ենք, որ երեխաները կկարողանան ինքնուրույնություն ձեռք բերել», ասաց  «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արա Բաբլոյանը:
Այս ծրագիրը բխում է Orange-ի բարեգործական և մարդասիրական ռազմավարությունից, որի հիմնական առանցքներից մեկը երեխաներն են, նրանց կրթության, դաստիարակության, առողջության և ժամանցի հետ կապված բոլոր խնդիրները: Իր գործունեության բոլոր երկրներում Orange-ն աուտիզմով հիվանդ երեխաների մասին հոգածությունը սահմանում է որպես իր մարդասիրական ծրագրերի հիմնական ուղղություններից մեկը, որոնք կյանքի է կոչում ընկերության բարեգործական ծրագրերի կամ Orange Հիմնադրամի միջոցով:
«Մենք հեռահաղորդակցության ընկերություն ենք, և այն բոլոր առողջական խնդիրները, որոնք ազդում են մարդկանց հաղորդակցային հնարավորությունների վրա, բնականաբար մեզ վերաբերում են: Հոգալով հաղորդակցման խնդիրներ ունեցողների մասին` մենք դրսևորում ենք մեր պատասխանատու վերաբերմունքը նրանց նկատմամբ, քանի որ նրանք մեկուսացված են մեր աշխարհից և դուրս են մնում հաղորդակցումից», ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան: «Ինչպես մեր մյուս բարեգործական ծրագրերի դեպքում, այս անգամ նույնպես մենք ռազմավարական համագործակցություն ենք սկսում մի կազմակերպության հետ, որն ունի երկար տարիների փորձ, իսկական պրոֆեսիոնալ է իր գործում և նույնիսկ անհավանական արդյունքների է հասել այս դժվարին գործում», ավելացրեց նա:
Ծրագրին Orange-ը հատկացրել է ընդհանուր առմամբ 25 միլիոն 170 հազար դրամ, որը կուղղվի ինչպես դասընթացների, այնպես էլ ամառային ճամբարի կազմակերպմանը, Երևանում ու մարզերում երեխաների զարգացման և առողջության վերականգնման կենտրոններն անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումներով և խաղերով համալրելուն:
Հիշեցնենք, որ Orange Արմենիան, որը Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի մասն է կազմում, Հայաստանում շարժական հեռախոսակապի և ինտերնետի ծառայություններ է մատուցում 2009թ. նոյեմբերի 5-ից:
Ընկերությունը 2009թ. Հայաստանում կատարել է 140 մլն եվրոյի ներդրումներ, և ապահովում է բջջային կապի և գերարագ ինտերնետի հասանելիությունը Հայաստանի 500 քաղաքներում և գյուղերում։ Orange-ի 3G+ ծածկույթն այսօր ամենաընդարձակն է Հայաստանում և ծածկում է բնակչության 83 տոկոսը:
Ընկերությունն իր գործունեության առաջին ամսում գրանցեց ձայնային ծառայությունների 100,000-րդ, իսկ ևս երկու ամիս անց` 200,000-րդ բաժանորդի մուտքը: 2010թ. մարտի դրությամբ Orange Արմենիան ուներ գերարագ ինտերնետի 20,000 բաժանորդ: