Yandex Go-ն «Առատաձեռն նոյեմբերի» արդյունքներով 3 միլիոն դրամ կփոխանցի Հայաստանի բարեգործական կազմակերպություններին
Yandex Go-ն ամփոփում է «Առատաձեռն նոյեմբեր» ակցիան, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի բարեգործական կազմակերպություններին՝ «VIVA», «Շտապիր դեպի բարին», «Ժպիտների քաղաք» և «Հայ մայրեր»։
Ակցիային կարող էր մասնակցել Yandex Go հավելվածով մեքենա պատվիրող ցանկացած օգտատեր։ Բավական էր նոյեմբեր ամսվա ուրբաթ օրերին ցանկացած ժամի գոնե մեկ ուղևորություն կատարել Հայաստանի ցանկացած քաղաքում:
Որքան երկար երթուղի և շատ ուղևորություն, այնքան մեծ ներդրում. հաշվի են առնվել ինչպես օգտատերերի սեփական ուղևորությունները, այնպես էլ ընկերների, ծանոթների և բարեկամների համար պատվիրված ուղևորությունները։ Ակցիայի շրջանակում ուղևորությունների յուրաքանչյուր 10 կմ-ի համար ծառայությունն իր հաշվից 5 դրամ է նվիրաբերել:  Ակցիայի չորս օրերի ընթացքում հավաքված գումարը Yandex Go-ն համալրել է հավելյալ նվիրատվությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, բարեգործական կազմակերպություններին կփոխանցվի 3 մլն դրամ:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր միացել են այս նախաձեռնությանը. միասին մենք կառուցում ենք լուսավոր ապագա նրանց համար, ովքեր մեր հոգածության կարիքն ունեն: Ստացված միջոցներով մենք կկարողանանք ոչ միայն բժշկական օգնություն տրամադրել մեր խնամակալության տակ գտնվող անձանց, այլև կյանքի դժվարին պայմաններում հայտնված ընտանիքներին աջակցություն ցուցաբերել հոգեբանության և կրթության ոլորտներում»,-ասում է «Շտապիր դեպի բարին» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Ելենա Հակոբյանը։
«Մենք ուրախ ենք Yandex Go-ի հետ մեր շարունակական համագործակցության համար։ Նման նախաձեռնությունների շնորհիվ օնկոլոգիական եւ արյունաբանական հիվանդություններով ավելի շատ երեխաներ կկարողանան բուժօգնություն ստանալ»,-նշում է «Ժպիտների քաղաք»-ի դոնորների հետ կապի եւ դրամահավաքի մենեջեր Սեդա Քոսակյանը։
Նախագծի մասնակից բարեգործական կազմակերպությունների մասին.
«Շտապիր դեպի բարին». Ավելի քան 10 տարի «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամն աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս գտնվող երեխաներին առողջապահության, սոցիալական և հոգեբանական բարեկեցության ոլորտներում: Հիմնադրամը կազմակերպում է առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների բուժումը, հոգեբանական և սոցիալ-կրթական աջակցություն է ցուցաբերում սոցիալապես անապահով ընտանիքներին: Համագործակցում է դպրոցների, մանկապարտեզների և մանկատների հետ՝ տրամադրելով նյութական և մեթոդական օգնություն։
«Հայ մայրեր». Բարեգործական կազմակերպությունը 2012 թվականից աջակցում է մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաներին և նրանց ընտանիքներին: Նպատակն է՝ որակյալ վերականգնողական ծառայությունների, հոգեբանական և սոցիալական աջակցության միջոցով բարելավել ուղեղային կաթված ունեցող երեխաների և նրանց ծնողների կյանքի որակը: Այսօր ավելի քան 500 երեխա օգնություն է ստանում:
VIVA. «Հայաստանի բժիշկներ և կամավորներ» կազմակերպությունը հիմնվել է 2016 թվականին։  Ծրագրերի նպատակն է բժշկական օգնության որակի և մատչելիության բարձրացումը: VIVA-ն նաև կրթական ու սոցիալական ծրագրեր է իրականացնում, օգնում է անապահով ընտանիքներին, փախստականներին:
«Ժպիտների քաղաք». Բարեգործական հիմնադրամն աջակցում է ուռուցքաբանական և արյունաբանական հիվանդություններ ունեցող մինչև 25 տարեկան երեխաներին ու երիտասարդներին ՝ ամբողջությամբ հոգալով Հայաստանում նրանց բուժման բոլոր ծախսերը: