Փախստական ընտանիքների զբաղեցրած բնակելի տարածքները կսեփականաշնորհվեն
Կառավարությունն ընդունել է «1988-1992թթ. Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները սեփականաշնորհելու մասին» որոշում: ՀՀ օրենսդրության սահմաններում կիրականացվի բնակելի տարածքների սեփականաշնորհում՝ ապահովելով Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և ՀՀ քաղաքացիություն ստացած անձանց մշտական բնակարաններով։ Հիմնավորման համաձայն՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությանն ամրացված՝ Երևանի Մոլդովական 70 հասցեի հանրակացարանային թիվ 1 մասնաշենքում, Վարդաշեն 6-րդ փողոցի 66/1 և Շիրակի 2ա/7 հասցեներում գտնվող հանրակացարաններում բնակվող բնակիչները դիմել են վարչություն` իրենց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները սեփականաշնորհելու խնդրանքով:
Գործադիրն ընդունել է «Անհատույց սեփականության իրավունքով գույք հանձնելու և քանդման (ապամոնտաժման) աշխատանքներ կազմակերպելու մասին» որոշում, որով առաջարկվում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կազմակերպել ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության տնօրինության 5 դպրոցների ապամոնտաժման աշխատանքները (համաձայն հավելվածի)՝ պայմանով, որ նշված շենք շինություններն անհատույց սեփականության իրավունքով հանձնվում են նախապես վարվող բանակցությունների միջոցով ընտրված կազմակերպություններին՝ մինչև 2016թ. դեկտեմբերի 20-ը դրանց քանդման (ապամոնտաժման) աշխատանքներն իրականացնելու համար: Ըստ հիմնավորման՝ ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի՝ դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող մի շարք դպրոցների քանդման և նոր շենքերի կառուցման գործընթացն արժանացել է հավանության և առկա է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համաձայնությունը գործընթացի իրականացման վերաբերյալ:
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով առաջարկվում է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամին ամրացված՝ 9 միավոր տրանսպորտային միջոցը հետ վերցնել և ամրացնել ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության աշխատակազմին՝ հետագայում օտարելու նպատակով: