ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ – ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՀԱՐԹԱԿՆ ԱՐԴԱՐԱՑՆՈՒՄ Է ՍՊԱՍԵԼԻՔՆԵՐԸ
Ապրիլի 2-ին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային ռեսուրսների  հարթակի մեկնարկից անցած առաջին ամսվա ընթացքում հարթակի միջոցով տրամադրված միջբանկային մեկօրյա (օվերնայթ) վարկերի ծավալը կազմել է 16.24 մլրդ ՀՀ դրամ: Ապրիլ ամսին կայացած առևտրային 21 նստաշրջանի ընթացքում կնքվել է ընդհանուր թվով 96 գործարք. այսպիսով, գործարքների օրական միջին ծավալը կազմել է 770 մլն ՀՀ դրամ, առավելագույնի` 4 մլրդ ՀՀ դրամի հասնելով ապրիլի 29-ին:  Վարկային ռեսուրսները տրամադրվել են տարեկան միջին կշռված 10.43% տոկոսադրույքով, ընդ որում ժամանակաշրջանի ընթացքում տարեկան տոկոսադրույքը տատանվել է 3%-ից մինչև 12% սահմաններում:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային հարթակում տրամադրվում են բացառապես ՀՀ դրամով վարկեր. վարկառուներն ու վարկատուներն են ՀՀ տարածքում գործող բանկերը: Մայիսի 3-ի դրությամբ բորսայի վարկային հարթակում մասնակցի կարգավիճակ է ստացել ՀՀ 21 բանկ:
Վարկային հարթակի գործարկման պահից անցած առաջին ամսվա ընթացքում գրանցված գործարքների  ծավալները հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ բորսայի կողմից նշված ծառայության ներդրումը ժամանակին էր և շուկայի մասնակիցների պահանջներին համապատասխան: ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ն լիահույս է, որ բանկերի կողմից իրենց ակտիվների և պասիվների կառավարման համակարգի շրջանակներում նշված գործիքն առավել ակտիվորեն ընդգրկելուն զուգահեռ բորսայական այս հարթակում գործունեության ծավալները կշարունակեն աճել:
Հիշեցնենք, որ NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում և առաջատար տեխնոլոգիաներ վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, և ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նաև ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում և կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:
2008թ.-ի հունվարին սկանդինավյան երկրներում գործող OMX բորսայական օպերատորը ձեռք է բերել Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայի (ՀՖԲ) և Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) բաժնետոմսերի 100%-ը: 2008թ.-ի փետրվարին NASDAQ-ի և OMX-ի միավորման արդյունքում ստեղծված NASDAQ OMX Group-ը դարձավ ՀՖԲ-ի և ՀԿԴ-ի միակ սեփականատերը: NASDAQ OMX Group-ի մասին լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար այցելեք www.nasdaqomx.com կայքը:
27.01.2009թ.-ից «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն պաշտոնապես վերանվանվել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 05.06.2009թ.-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ «Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը: