«ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ 12-ՐԴ ՀԵՌՈՒՍՏԱՄԱՐԱԹՈՆԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ՀԱՎԱՔՎԵՑ 15.8 ՄԻԼԻՈՆ ԴՈԼԱՐ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ այսօր, տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 8-ին ավարտվեց հիմնադրամի ամենամյա` 12-րդ հեռուստամարաթոնը, որը տասներկու ժամ շարունակ հեռարձակվում էր Լոս Անջելեսից: Հանրագումարի բերելով ընթացիկ տարում Հիմնադրամի իրականացրած տարաբնույթ դրամահավաք միջոցառումների արդյունքները` Հիմնադրամը հայտարարեց 15 875 043 (տասնհինգ միլիոն ութ հարյուր յոթանասունհինգ հազար քառասուներեք) ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն և նվիրատվության խոստում: Նվիրաբերված գումարները կուղղվեն Շուշիում սոցիալական ու տնտեսական ենթակառուցվածքների` ջրագծերի, դպրոցների, ճանապարհների, բնակելի շենքերի տանիքների վերանորոգմանը` սկիզբ դնելով Շուշիի վերածննդին: Այս աշխատանքներին զուգահեռ կշարունակվեն Հայաստանում և Արցախում գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրերը:
Հեռուստամարաթոնին մասնակցելու նպատակով Հայաստանից և Լեռնային Ղարաբաղից Լոս Անջելես էին մեկնել Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը: Մասնակցում էին նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Սրբազանը, ԼՂՀ Նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը այլ պատվավոր հյուրեր ու բարերարներ:
Համայն հայությանն ուղղված իր խոսքում Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանն ասաց, – «Այս հեռուստամարաթոնը նախորդների պես խորհրդանշում է հայության համախմբումն ու միասնական կամքի դրսևորումը: Այս օրը, որպես կանոն, ի մի են բերվում և հայտարարվում այն գումարները, որոնք նվիրաբերվել են Հիմնադրամի տեղական մարմինների իրականացրած տարբեր դրամահավաք միջոցառումների արդյունքում, և որոնք այնուհետ ուղղվում են ազգային կարևորության խնդիրների լուծմանը: Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Հիմնադրամի բոլոր բարերարներին ու նվիրատուներին, առանց ում անսահման նվիրումի պարզապես անհնար կլիներ Հիմնադրամի գործունեությունը, բոլոր նրանց, ովքեր աջակից են Հիմնադրամի աշխատանքներին: Շնորհակալ եմ այն հավատի ու վստահության համար, որով մենք առաջ ենք շարժվում, և քարը քարին դնելով` վերակառուցում մեր հայրենիքը, կերտում մեր երեխաների ապագան»:
Հեռուստամարաթոնին նախորդած կարևորագույն դրամահավաք միջոցառումներից էր նաև Մոսկվայում կայացած ճաշկերույթը, որտեղ ռուսաստանաբնակ գործարար հայերի տրված խոստումները` 5290000 (հինգ միլիոն երկուհարյուր ինսուն հազար) ԱՄՆ դոլար, ներառված են Հեռուստամարաթոնի ընդհանուր արդյունքում:
Հեռուստամարաթոնի առանցքային մաս կազմող համաեվրոպական հեռախոսամարաթոն 2009-ի արդյունքները ևս ներառված են Հեռուստամարաթոնի արդյունքում: Համաեվորպական հեռախոսամարաթոնն այս տարի արձանագրել է 1 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն և նվիրատվության խոստում, ինչը շուրջ 10 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարի արձանագրված 1,5 մլն դոլար ցուցանիշը: Համաեվրոպական հեռախոսամարաթոն 2009-ին մասնակցել են ավելի քան 12 400 ընտանիք:
Մասնակցության թվի առումով այս հեռուստամարաթոնն առայսօր տեղ գտած ամենաարդյունավետ մարաթոնն է և զգալիորեն գերազանցում է նախորդ տարիների ցուցանիշները:
Մասնակցության առումով համազգային հանգանակության արդյունքներն տարի տպավորիչ են նաև Հայաստանում: Հեռուստամարաթոնի նախօրեին արդեն իսկ 20 հազարից ավելի հայաստանաբնակ նվիրատու հասցրել էր ներդնել իր լուման: Միայն Հայփոստի բաժանմունքներում ավելի քան 13 հազար մարդ կատարել էր նվիրատվություն: 2009թ նորամուծություններից էր նաև SMS հաղորդագրություններով նվիրատվությունները, որի շնորհիվ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հազարավոր բաժանորդներ հանգանակություններ կատարեցին:
Հեռուստամարաթոնի գլխավոր հովանավորն էր ՎիվաՍել-ՄՏՍը, հովանավորներն էին` Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը, Ամերիա բանկը, Արդշինինվեստբանկը և Հայփոստը:
Հայաստանում և Արցախում դրամահավաք միջոցառումները դեռևս շարունակվում են: 2009 թվականի դրամահավաքի վերջնական արդյունքները պարզ կլինեն տարեվերջին, երբ կամփոփվեն և կհրապարակվեն բոլոր նվիրատուների անունները և փաստացի նվիրաբերված գումարները: Առաջիկայում կհրապարակվեն նաև արդեն իսկ նվիրատվության խոստումներն իրագործած բարերարների անունները: