ՄԱՆՈՒԿ ՀԵՐԳՆՅԱՆ. ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՃԳՆԱԺԱՄԻՑ ԴՈՒՐՍ Է ԵԿԵԼ ԱՄԵՆԻՑ ՏՈՒԺԱԾ ՎԻՃԱԿՈՒՄ
Հայաստանը տնտեսական ճգնաժամից դուրս է եկել ամենից տուժած վիճակում:  Նման հայտարարություն արեց «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն այսօր կայացած ասուլիսում: Ըստ նրա` իրենց կատարած հետազոտությունների ցուցանիշները վերլուծելիս համեմատել են ԱՊՀ, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրների համախառն ներքին արդյունքի ծավալները, փորձելով հասկանալ` որ երկրներն են ամենից շատ տուժել, եւ որոնք են կարողացել դիմակայել ճգնաժամին: Համաձայն այդ ցուցանիշների` նշված երեք տարածաշրրջանների հետ համեմատած, Հայաստանը տնտեսական ճգնաժամից դուրս է ոչ բարվոք վիճակում, վատ ցուցանիշ են ունեցել նաեւ մերձբալթյան երկրները:
Մ.Հերգնյանի խոսքով, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ընդհանուր առմամբ բացահայտել է այն բոլոր խոցելի կողմերը, որոնք ունեն տարբեր երկրների տնտեսություններն ու իրականացվող տնտեսական քաղաքականությունները, եւ այս հարցում Հայաստանը եւս բացառություն չէր: Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը տարբեր երկրներում «տարածվել է» տարբեր գործոններով պայմանավորված. Հայաստանում դրանցից մեկը մետաղների համաշխարհային գների անկման հետեւանքով առաջացած վիճակն էր: «Սակայն կան ոլորտներ, որտեղ տարին ավարտվել է դրական միտումներով, այդ թվում եւ հանքարդյունաբերությունը, որ տարին ամփոփել է 7,6 տոկոս աճով»,- նշեց նա:
Հայաստանում 2010-ին կանխատեսվում է` ՀՆԱ-ի աճը կտատանվի -3-ից +3% տոկոսային հարաբերությունում, իսկ գնաճը` 6-9 տոկոսների սահմաններում: Ճգնաժամի հավանական երկրորդ ալիքից խուսափելու դեպքում Մ.Հերգնյանը  դրական առումով փոփոխություններ չի ակնկալվում, քանի որ չի տեսնում հաստատուն աղբյուրներ տնտեսական աճ ապահովելու համար. գործելու է նույն մոդելը, ինչն այժմ իրականացվում է շինարարության, առեւտրաշրջանառության եւ այլ տնտեսական ոլորտներում:
«Տարադրամի ֆիքսված կուրս սահմանելը եւս նպաստավոր չէ, հարկավոր է վերադառնալ լողացող կուրսին եւ այն քաղաքականությանը, ինչով սկզբնական շրջանում առաջնորդվում էր հանրապետության տնտեսական ռազմավարությունը»,- ավելացրեց նա: