Թվային յուանով գործարքների ծավալը գերազանցել է 14 միլիարդ դոլարը
Ըստ Չինաստանի Ժողովրդական բանկի տվյալների՝ 2022 թվականի ամառվա վերջի դրությամբ e-CNY գործարքների կուտակային ծավալը հասել է 100,04 միլիարդ յուանի (~ 14 միլիարդ դոլար):
Համեմատության համար նշենք, որ 2021 թվականի վերջին այդ ցուցանիշը կազմել է 87,57 միլիարդ յուան ​​(~ 13,68 միլիարդ դոլար), գրանցվել է 261 միլիոն եզակի թվային դրամապանակ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում CBDC-ի հետ կատարված գործարքների թիվը 15 նահանգներում հասել է 360 միլիոնի, e-CNY-ն ընդունել է 5,6 միլիոն մերչանների:
Որոշ պետական ​​կառույցներ նույնպես ներգրավված են փորձնական նախագծում:
«Էլեկտրոնային կառավարման ծառայությունների բազմաթիվ հարթակներ ստեղծել են ծառայություններ կոմունալ վճարումների, հարկերի վերադարձի, ամսական առողջության ապահովագրության վճարումների և այլնի համար e-CNY անդորրագրերի մշակման համար», – ասվում է զեկույցում:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին լրատվամիջոցները հայտնել էին e-CNY չորս նահանգներում թեստավորման ընդլայնման մասին:
Ապրիլին Չինաստանի Ժողովրդական բանկի նախկին ղեկավար Չժոու Սյաոչուանը նշել էր, որ թվային յուանը հիմնականում նախատեսված է հանրության և առևտրականների համար, այլ ոչ թե SWIFT-ին փոխարինելու կամ «արժույթը զենքի վերածելու» համար։
Նախկին պաշտոնյան այնուհետև ավելացրել է, որ e-CNY-ն ապագայում կարող է հարմարեցվել միջսահմանային վճարումների համար, բայց այս դեպքում CBDC-ն դեռ կենտրոնացած կլինի մանրածախ օգտատերերի վրա:
Մարտին ԱՄՆ սենատոր Փեթ Թումին խոսել էր ազգային անվտանգության համար թվային յուանի սպառնալիքի մասին։
Deutsche Bank-ի վերլուծաբանները նաև ենթադրում էին, որ e-CNY-ի օգտագործումը արտաքին առևտրում կարող է խաթարել դոլարի գերակայությունը։