Անգլիայի Բանկ. Թվային ֆունտը կարող է աշխատել առանց բլոկչեյնի
Անգլիայի Բանկի (BoE) կողմից մշակված թվային ֆունտը կարող է ի վերջո աշխատել դասական ծրագրաշարի վրա, այլ ոչ թե բլոկչեյնով: Այս մասին հայտարարել է CBDC նախագծի ղեկավար Թոմ Մաթոնը, հայտնում է Bloomberg-ը։
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները ներկայումս ուսումնասիրում են Britcoin ստեղծելու անհրաժեշտությունը։ Բանկը նախատեսում է փորձարկել գրանցամատյանների մի քանի տարբերակներ՝ ներառյալ հանրային բլոկչեյնները: Տեխնոլոգիայի կողմնակիցները նպաստում են դրա արդյունավետությանը ավանդական վճարային համակարգերի նկատմամբ:
«Մենք միանշանակ ցանկանում ենք համատեղելի լինել մասնավոր հատվածի բաշխված մատյանների բիզնես մոդելների հետ, բայց վստահ չէինք, որ դրանք ավելի արդյունավետ են, քան սովորականները», – ավելացրեց BoE-ի ներկայացուցիչը:
CBDC-ն, ամենայն հավանականությամբ, կթողարկվի առանց Անգլիայի Բանկի բրենդինգի, քանի որ սպառողները կօգտագործեն թվային ֆունտ երրորդ անձանց կողմից մշակված դրամապանակների միջոցով:
2021թ․ ապրիլին Կենտրոնական բանկը և Ֆինանսների նախարարությունը ստեղծեցին համատեղ աշխատանքային խումբ՝ CBDC-ն ուսումնասիրելու համար: Այս գործընթացին է միացել նաև Լորդերի պալատի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը։
Գործակալությունը Բրիթքոյնի վերաբերյալ առաջին հանրային քննարկումները նախաձեռնել է 2022թ․։ Պաշտոնյաները ուսումնասիրել են օգտագործման դեպքերը, հիմնական մարտահրավերները և տեխնոլոգիայի ներդրման հնարավոր ազդեցությունը ձեռնարկությունների և անհատների վրա:
Այնուամենայնիվ, BoE-ի նախագահ Էնդրյու Բեյլին ավելի ուշ կասկածի տակ դրեց թվային ֆունտի անհրաժեշտությունը: 2023թ․ փետրվարին Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջերեմի Հանթը հայտարարեց, որ CBDC-ն կարող է գործարկվել այս տասնամյակում, բայց ոչ ավելի շուտ քան 2025թ․:
Հիշեցնենք, որ Անգլիայի բանկի թվային բաժնի ղեկավար Քեթի Ֆորչունը խոստովանել է փողի տարբեր ձևերի էկոհամակարգի առկայությունը՝ ներառյալ ազգային արժույթները, կրիպտո ակտիվները և սթեյբլքոյնները: