BIS-ը կոչ է անում երկրներին ստեղծել իրավական դաշտ CBDC-ի համա​​ր
Միջազգային հաշվարկների բանկը (BIS) խնդրել է բոլոր կառավարություններին ստեղծել կարգավորող դաշտ կենտրոնական բանկի թվային արժույթների (CBDC) ներդրման համար: Այս մասին հայտարարել է կազմակերպության ղեկավար Ագուստին Քարստենսը BISIH-FSI համաժողովում, հաղորդում է The Block-ը։
Քարսթենսը նախազգուշացրել է, որ տարբեր իրավասություններում հնացած իրավական շրջանակները կարող են խոչընդոտել տեխնոլոգիայի զարգացմանը:
Նրա խոսքով՝ կենտրոնական բանկերն այժմ ակտիվորեն ուսումնասիրում են CBDC-ն՝ խթանելու նորարարությունը, բայց միայնակ չեն կարող հասնել ցանկալի փոխակերպմանը:
BIS-ի նախագահը վկայակոչեց ԱՄՀ-ի 2021թ. փաստաթուղթը, ըստ որի բոլոր կենտրոնական բանկերի գրեթե 80%-ը կամ չեն կարողանում թվային արժույթ թողարկել՝ հիմնվելով գործող օրենքների վրա, կամ ունեն անորոշ իրավական սահմանափակումներ:
Միևնույն ժամանակ, BIS հարցումը ցույց է տվել, որ կենտրոնական բանկերի 93%-ը գտնվում է CBDC-ի զարգացման տարբեր փուլերում: Նման տվյալները վկայում են այն մասին, որ իրավական համակարգը հետ է մնում նոր տեխնոլոգիաներից, նշել է Քարստենսը։
Նա նաև կոչ է արել երկրներին ստեղծել օրենքներ փողի նոր ձևի համար, որոնք հնարավորինս համատեղելի են այլ իրավասությունների հետ:
Նրա կարծիքով՝ նման օրենսդրությունը պետք է հավասարակշռություն սահմանի օգտատիրոջ պաշտպանության և ֆինանսական համակարգի ամբողջականության պահպանման միջև։
Խոսելով կանխիկի օգտագործման կրճատման մասին՝ BIS-ի ղեկավարը մատնանշեց, որ կրիպտոարժույթները և սթեյբլքոյնները «սնուցում են փոփոխության պահանջարկը», սակայն չեն համապատասխանում և չեն կարող համապատասխանել այն չափանիշներին, որոնք հասարակությունն ակնկալում է փողից:
Հիշեցնենք, որ BIS-ը CBDC-ն անվանել է ապագա դրամավարկային համակարգերի հիմք: Փորձագետների կարծիքով՝ թվային այլ ակտիվները թոքենիզացիայի սխալ ուղի են:
Նախկինում ԱՄՀ փորձագետները խոստովանել էին, որ կրիպտոարժույթների արգելումը դրանց հետ կապված ռիսկերը նվազեցնելու լավագույն միջոցը չէ։