ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆԻՑ ԹԲԻԼԻՍԻ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆ ԱՎԻԱՀԱՂՈՐԴԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՀԱՐՑԸ
Վրաստանը պատրաստակամ է շարունակել համագործակցությունը հայկական կողմի հետ` ձեւավորված սերտ գործընկերային ոգուն համապատասխան: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Կվիրիկաշվիլին՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպման շրջանակներում կողմերը քննարկել են հայ-վրացական տնտեսական ինտեգրմանն ու տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Կաևորվել է տնտեսական եւ ֆիսկալ օրենսդրությունների ներդաշնակեցումը, ինչը, ըստ Հովհաննես Մանուկյանի, հնարավորություն կտա առավելագույնս ապահովել հայկական ներդրողների իրավունքների պաշտպանվածությունը եւ կնպաստի բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ստեղծմանը:
Դեսպան Մանուկյանը հավելել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջև առկա է մեծ պոտենցիալ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը զարգացնելու համար: Մասնավորապես, նշվել է տուրիզմի ոլորտը, որտեղ հեռանկարային եւ արդյունավետ կարող է լինել համատեղ տուրիստական երթուղիների մշակումն ու տուրիստական ենթակառուցվածքների համադրելի զարգացումը:
Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը և Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Կվիրիկաշվիլին քննարկվել են նաև ավիացոն հաղորդակցության խնդիրներին առնչվող հարցեր, մասնավորապես` Երեւանից Թբիլիսի պարբերական ավիահաղորդակցության վերականգնման հնարավորության հարցը:
Միևնույն ժամանակ, դեսպանի և նախարարի հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել վրացական նավահանգիստների և երկաթգծի անխափան աշխատանքի հետ խնդիրներին: Դեսպան Մանուկյանը կարեւորել է դեպի Հայաստան իրականացվող բեռնափոխադրումների բնականոն ընթացքի ապահովման հարցը: