Շվեյցարական քաղաքը CBDC-ի փորձարկման ընթացքում կթողարկի 113 մլն դոլարի թոքենիզացված պարտատոմս
Շվեյցարական Սենթ Գալլեն քաղաքը միանում է Ցյուրիխի կանտոնին, Բազելի քաղաքին և Լուգանոյին` թողարկելով թոքենիզացված պարտատոմսեր, որ կազմում է Շվեյցարիայի CBDC-ի փորձարկման մի մասը:
SDX-ը թիրախավորում է պարտատոմսերը փոքր ընկերությունների համար
3 տարի մարման ժամկետով Սենթ Գալենի թվային պարտատոմսերը կարող են մարվել շվեյցարական ֆրանկ CBDC-ով կամ թոքենիզացված եվրոյով: Ինչպես թողարկված մյուս 3 շրջանների պարտատոմսերը, Սենթ Գալլենը կմասնակցի հաստատությունների միջև CBDC գործարքների փորձարկմանը: Պարտատոմսերի թողարկման հիմնական կառավարիչներն են Kantonalbank-ը, UBS-ը և J. Safra Sarasin-ը:
Պարտատոմսը պարտք է, որը ընկերությունը կամ կառավարությունը թողարկում է ներդրողներից գումար ներգրավելու համար: Պարտատոմսերի մեծ մասի մարման ժամկետները կազմում է 3 ամսից 30 տարի, որից հետո հաստատությունը հիմնականում մարում է գումարը: Որոշ պարտատոմսեր ունեն արժեկտրոն, տոկոսավճար, որը վարկատուն կարող է կանոնավոր կերպով փոխհատուցել մինչև պարտատոմսի մարման ժամկետը:
Թոքենիզացված պարտատոմսերը պարզապես պարտատոմսեր են, որոնք թողարկողները կարող են կարգավորել բլոկչեյն ենթակառուցվածքի վրա: SDX-ի նման ընկերությունը փոխակերպում է պարտատոմսը սեփականության վկայականի, որը բլոկչեյնը կարող է կարդալ: Այս ընկերությունը կարող է այնուհետև կառավարել իր թողարկումն ու հաշվարկը՝ օգտագործելով բաշխված մատյան տեխնոլոգիան, ինչը ոչ աննշան խնդիր է, ըստ Իսպանիայի Universitat Politècnica de València-ի հետազոտողների:
«Թոքենիզացված պլատֆորմի նախագծումը ներառում է մի քանի կարևոր գործոններ՝ ներառյալ մասշտաբայնությունը, անվտանգությունը և օգտատիրոջ փորձը: Մասշտաբայնությունը կենսական նշանակություն ունի, քանի որ պլատֆորմը պետք է կարողանա իրականացնել մեծ թվով գործարքներ՝ առանց կատարողականի հետ կապված խնդիրների: Բարձր արդյունավետությամբ հաշվողական ենթակառուցվածքները, ինչպիսիք են ամպային հաշվողական ծառայությունները և արդյունավետ կոնսենսուսի ալգորիթմները, ինչպիսիք են ցցերի ապացույցը կամ բաժանումը, շատ կարևոր են դրան հասնելու համար», – ասում է Անխել Ա. Խուանը և այլք:
Եվրոպական կարգավորիչները եղել են իրական աշխարհի ակտիվների (RWA) թոքենների օրինականացման առաջնագծում: Շվեյցարիայի Ֆինանսական շուկայի վերահսկող մարմինը SIX ֆոնդային բորսային SDX գործարկելու լիցենզիա է տվել 2021թ․: Կարգավորողն աշխարհում առաջիններից էր, որը թողարկեց 2 լիցենզիա՝ SIX-ին թույլ տալով գործարկել ֆոնդային բորսա և բլոկչեյնի վրա հիմնված ավանդային հաստատություն:
Անցյալ տարի Goldman Sachs-ն օգնեց գերմանական Siemens AG-ին թողարկել 65 մլն դոլար արժողությամբ պարտատոմս՝ հանրային բլոկչեյնի վրա: Պարտատոմսերի թողարկումը համապատասխանում էր Գերմանիայի Էլեկտրոնիկայի արժեթղթերի ակտին:
Մերձավոր Արևելքի կարգավորիչները նույնպես ալիք են բարձրացնում: Աբու Դաբիի գլոբալ շուկաների տարածաշրջանի ֆինանսական վերահսկողությունը օրենսդրության նախագիծ է մշակել, որը թույլ է տալիս Bridgewater-ին և Deus X Capital-ին հիմնել ինստիտուցիոնալ բլոկչեյն բիզնես: 250 մլն դոլար արժողությամբ հարթակն առաջարկում է ինստիտուցիոնալ կրիպտո խաղադրույք՝ լիազորված ակտիվներով:
Հարավարևելյան Ասիայի կառավարությունները նույնպես զգալի առաջընթաց են գրանցել: Սինգապուրի արժութային մարմինը շվեյցարական Sygnum բանկի տեղական մասնաճյուղին տվել է կրիպտոբրոքերային լիցենզիա՝ Հոնկոնգի Արժեթղթերի և ֆյուչերսների հանձնաժողովի կողմից ակնարկելուց անմիջապես առաջ, որ աշխատում է թոքենիզացման կանոնակարգերի վրա: