Ֆինանսների նախարարությունը Ռուսաստանի բյուջեի դեֆիցիտը գնահատել Է ՀՆԱ-ի 0․5%-ը
Ռուսաստանի դաշնային բյուջեն առաջին կիսամյակում կատարվել է 929 մլրդ ռուբլու պակասուրդով կամ ՀՆԱ-ի 0․5%-ով, հաղորդում է ֆինանսների նախարարությունը։ Սա 1․4 տրիլիոն ռուբլով պակաս է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Գերատեսչության տվյալներով՝ բյուջեի եկամուտներն աճել են 38%-ով։
Նավթի և գազի վաճառքից բյուջեի եկամուտները առաջին կիսամյակում կազմել են 5․7 տրիլիոն ռուբլի, ինչը 68․5%-ով գերազանցում է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի մակարդակը։ Ֆինանսների նախարարությունը դինամիկան բացատրել է ռուսական նավթի գների աճով։
Ոչ նավթային և գազային եկամուտները, նրա խոսքով, տարեկան կտրվածքով աճել են 26․6%-ով՝ մինչև 11․4 տրլն ռուբլի։ Շրջանառության հարկերից եկամուտները, ներառյալ ԱԱՀ-ն, աճել են 17․6%-ով՝ գերազանցելով նախատեսված մակարդակը։ Սա «կայուն հիմք է եկամուտների հետագա արագ աճի համար», նշել է ֆինանսների նախարարությունը։
Եկամտի ընդհանուր ծավալը 2024 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին, ըստ դեպարտամենտի նախնական գնահատականի, կազմել է 17 տրիլիոն ռուբլի, ինչը 38%-ով գերազանցում է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի եկամուտը: Դաշնային բյուջեի ծախսերի ծավալը առաջին կիսամյակում կազմել է 18 տրլն ռուբլի՝ 22․3%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա մակարդակը։
Հունիսի սկզբին նախարարությունը Պետդումա է ներկայացրել 2024 թվականի բյուջեի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը և 2025-2026 թվականների պլանավորման ժամանակաշրջանը: Ըստ այդմ, դաշնային բյուջեի դեֆիցիտը մինչև 2024 թվականի վերջը ակնկալվում է 2․12 տրիլիոն ռուբլի կամ ՀՆԱ-ի 1․1%-ը։ Եկամուտների գնահատականը իջեցվել է մինչև 35․1 տրիլիոն ռուբլի, նավթի և գազի լրացուցիչ եկամուտների կանխատեսումը կրճատվել է մինչև 1․05 տրիլիոն ռուբլի: Ծախսերի կանխատեսումը հասցվել է 37․2 տրիլիոն ռուբլու։ Հունիսի 19-ին Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է փոփոխությունները։