Ռուսաստանի բանկը բացառել է կայուն կրիպտոարժույթների օգտագործումը ներքին վճարումների ժամանակ
Կայուն կրիպտոարժույթները (Stablecoin) չունեն ունիվերսալ վճարային միջոցի հատկություններ ազգային արժույթի նման, հետևաբար դրանց օգտագործումը Ռուսաստանի Դաշնության բնակիչների միջև գործարքներում անընդունելի է: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի բանկը։
Վերլուծական զեկույցում փորձագետները նշել են, որ «կայուն մետաղադրամների» ի հայտ գալը պատասխան էր կրիպտոարժույթների չափից ավելի անկայունությանը և արդյունաբերության կայուն վճարման միջոցների կարիքի աճին: Որպես կանոն, նման ակտիվները կապված են դրամական միավորների հետ և կարող են նմանություններ ունենալ տարբեր ֆինանսական գործիքների հետ:
Աշխարհում կայուն մետաղադրամների նկատմամբ վերաբերմունքը շարունակում է զարգանալ, և մինչ այժմ չկա դրանց կարգավորման ընդհանուր սահմանում և միասնական մոտեցումներ, կարծում է Կենտրոնական բանկը։
«Ներկայիս իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ աշխարհում գրեթե ոչ մի տեղ stablecoin-ները ճանաչված չեն որպես օրինական վճարամիջոց, քանի որ դրանք այնքան համընդհանուր չեն, որքան ազգային արժույթները: Բայց դրանք կարող են դիտվել որպես ներդրումային օբյեկտ, ինչպես նաև օգտագործվել միջսահմանային հաշվարկներում»,- ասում են Կենտրոնական բանկի մասնագետները։
Կարգավորման համատեքստում նրանք նշել են, որ երկրների մեծ մասը հավանություն է տալիս «նույն գործունեության, նույն ռիսկերի, նույն կարգավորման» սկզբունքին: Գործնականում դա կարող է նշանակել ինչպես առանձին օրենսդրության ներդրում, այնպես էլ գոյություն ունեցող նորմերի կիրառում։
Փորձագետները նշել են, որ stablecoin-ները որոշ չափով նման են թվային իրավունքներին կամ թվային արժույթներին: Հաշվի առնելով, որ այդ ակտիվների կարգավորումը ակտիվորեն զարգանում է Ռուսաստանում, կարելի է դիտարկել այդ կարգավորումը «կայուն մետաղադրամների» համար ևս։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Սենատն մտահոգված էր Ռուսաստանի, Իրանի և ԿԺԴՀ-ի կողմից Tether ընկերության USDT stablecoin-ի օգտագործումից՝ պատժամիջոցները շրջանցելու նպատակով: