Իրանը Ռուսաստանի հետ սվոփ պայմանագիրն անվանել է ապադոլարիզացիայի հաջողված օրինակ
Ռուս-իրանական ազգային արժույթների փոխանակման պայմանագիրը դարձել է ապադոլարիզացիայի ճանապարհին արդյունավետ համագործակցության օրինակ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը BRICS X խորհրդարանական ֆորումի լիագումար նիստում։
«Իրանի և Ռուսաստանի միջև վերջերս կնքված ֆինանսական համաձայնագիրը ապադոլարիզացիայի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության հաջողված օրինակ է: BRICS-ի անդամ երկրների խորհրդարանները պետք է բոլոր ջանքերը գործադրեն խորացնելու համագործակցությունը տրանսֆերտների երթուղիների ստեղծման և առևտրային միջանցքների զարգացման գործում»,- ասել է իրանցի պաշտոնյան:
Հուլիսի 6-ին Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մոհամմադ Ռեզա Ֆարզինը հայտարարեց, որ Սանկտ Պետերբուրգ կատարած այցի ընթացքում, որտեղ հուլիսի 4-ին նա հանդիպել է Ռուսաստանի բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինայի հետ, կնքվել է համաձայնագիր՝ արժույթի սվոփի վերաբերյալ, որի շնորհիվ կողմերը ձեռք են բերում իրացվելիություն այլ երկրի արժույթով` առանց այն գնելու արտարժույթի շուկայում: Ֆարզինը նաև տեղեկացրել է, որ ավարտվել է ռուսական «Միր» վճարային համակարգի և իրանական «Շեթաբի» ինտեգրումը։ Նրա խոսքով, մոտ ապագայում «Շեթաբի» սեփականատերերը կկարողանան ռուսական խանութներում իրանական բանկային քարտով գնումների համար վճարել, իսկ ռուսներն Իրանում «Միր» քարտերից: