Ռուսաստանում ուսումնասիրությունը պարզել է, որ հայկական կոնյակների գրեթե 90%-ը անվտանգ չէ
Պարզվում է՝ ռուսական խանութներում վաճառվող հայկական կոնյակների գրեթե 90%-ն անվտանգ չեն, մինչդեռ արտադրանքի գրեթե կեսը պարունակում է ոչ խաղողային ծագման սպիրտներ: Այս մասին ասվում է «Антиконтрафакт» ասոցիացիայի և Կոնյակի, ալկոհոլային խմիչքների և ալկոհոլային արտադրանք արտադրողների միության համատեղ ուսումնասիրության մեջ:
Ուսումնասիրության համար Ռուսաստանի տարբեր առևտրային ցանցերից ձեռք է բերվել հայկական 10 խոշորագույն արտադրողների ավելի քան 20 ապրանքանիշի 200 նմուշ և ուղարկվել Գարեջրի, ոչ ալկոհոլային և գինու արդյունաբերության համառուսաստանյան գիտահետազոտական ինստիտուտի անկախ լաբորատորիա:
«Դրանցից 177-ում, այսինքն՝ 89%-ում՝ 10 նմուշից 9-ում, հայտնաբերվել են խախտումներ, իսկ գրեթե կեսում հայտնաբերվել են ոչ խաղողային ծագման սպիրտներ։ Իսկ խաղողի ծագման սպիրտները հենց այն են, ինչ ըմպելիքը դարձնում է կոնյակ։ Պարզվել է, որ ընդամենը 23 նմուշ է լիովին համապատասխանում նորմերին և ՌԴ օրենսդրությանը»,- ասվում է հետազոտության մեջ:
Այդ կապակցությամբ «Антиконтрафакт»-ը դիմել է ՌԴ պատկան մարմիններին՝ ՀՀ-ից ներկրվող ալկոհոլային արտադրանքի նկատմամբ լրացուցիչ հսկողության միջոցներ ձեռնարկելու խնդրանքով՝ հաշվի առնելով, որ այն ներմուծվում է Վրաստանի տարածքով:
Ինչպես նշված է համապատասխան դիմումներում, Հայաստանից եկող կեղծ ալկոհոլային արտադրանքը պայմաններ է ստեղծում անբարեխիղճ մրցակցության և գների դեմպինգի համար:
«Դա շուկայի բարեխիղճ մասնակիցներին դուրս մղելու վտանգ է ներկայացնում էժան ու կեղծված ապրանքներն արդեն ծանր դրության մեջ են դնում հայրենական արտադրողներին»,- ասվում է նամակներում:
Կեղծարարության դեմ պայքարի ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Քրիստինա Սկրիպնիկի կործիքով՝ հետազոտության արդյունքները ցնցող են: Ասոցիացիան պատրաստ է եղել բացահայտել որոշ խախտումներ, բայց այն, որ խանութներում առկա կոնյակների գրեթե կեսը լիովին կեղծված է, հետազոտողներին ապշեցրել է: