Թվային արժույթների ստեղծման նախագծերն իրականացվում են 134 երկրներում
Նոր տվյալները ցույց է տալիս, որ 134 երկրներ ուսումնասիրում են կենտրոնական բանկի թվային արժույթների (CBDC) օգտագործումը: Այս երկրներին բաժին է ընկնում համաշխարհային տնտեսության 98%-ը։
Ըստ վերջին տվյալների՝ G20-ի բոլոր երկրները դիտարկում են CBDC-ների օգտագործումը, ընդ որում 44 երկիր արդեն գործարկում է թվային արժույթներ՝ նախորդ տարվա 36-ի փոխարեն:
Երեք երկրներ արդեն գործարկել են CDBC-ն՝ Բահամյան կղզիները, Ջամայկան և Նիգերիան: Եվ երկու երկրներ ուսումնասիրել են թվային արժույթները, նախքան դրանք չեղարկելը՝ Էկվադորը և Սենեգալը:
Սա չի նշանակում, որ CBDC-ները ստացել են համընդհանուր ընդունում: Օրինակ, Bloomberg News-ը անցյալ ամիս հայտնել էր, որ Գերմանիայում՝ Եվրամիության խոշորագույն տնտեսությունը, շատերը պատրաստ չեն թվային եվրոյին՝ վկայակոչելով գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունները և կանխիկ գումար օգտագործելու նախապատվությունը:
Բլումբերգի զեկույցում նշվում է, որ Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ), որը պետք է որոշում կայացնի CBDC-ի ներդրման մասին 2025 թվականի վերջին, տեղյակ է թվային արժույթի վերաբերյալ մտահոգությունների մասին և նախատեսում է լուծել գաղտնիության և անվտանգության հետ կապված խնդիրները այնպիսի մեթոդների միջոցով, ինչպիսիք են տվյալների կոդավորումը և հեշավորումը:
Բանկը նախատեսում է նաև արժույթը հասանելի դարձնել քարտերի միջոցով օֆլայն օգտագործման համար:
CBDC-ի հետ կապված վերջին նորություններում Անգլիայի բանկը հուլիսին ասաց, որ փորձարկում է թվային արժույթները մանրածախ օգտագործման համար: Սպասվում է, որ Մեծ Բրիտանիայի CDBC-ն, որը ստացել է «Britcoin» անվանումը, պատրաստ կլինի մինչև հաջորդ տարի: