27/03/2025  CBA:  USD - 391.81+0.01 GBP - 506.61+0.87
27/03/2025  CBA:  EURO - 422.41-0.38
27/03/2025  CBA:  GOLD - 37958.00-149.00 SILVER - 425.27+4.10
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024թ. հունվար-օգոստոսին կազմել է 21․71 մլրդ դոլար. առաջատար գործընկերը Ռուսաստանն է
16/10/2024 13:05
2024թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 21․71 մլրդ դոլար, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշը գերազանցում է 9․62 մլրդ դոլարով կամ 79.56%-ով։ Այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, վերոնշյալ ժամանակահատվածում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 8․99 մլրդ դոլար։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 108.45%-ով կամ 4․67 մլրդ դոլարով։
Երկրորդը տեղում ԱՄԷ-ն է՝ 4․35 մլրդ դոլար, աճ՝ 577.69%։ Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 1․87 մլրդ դոլար, աճ՝ 37.72
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 457․5 մլն դոլար, աճ՝ 0.88%։ Հինգերորդ տեղում է Գերմանիան է՝ 313․9 մլն դոլար, անկում՝ 29.88%։ Վեցերորդը ԱՄՆ-ն է՝ 298․4 մլն դոլար, անկում՝ 40.83%։ Յոթերորդը Իտալիան է՝ 286․3 մլն դոլար, աճ՝ 0.32%։ Ութերորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 209․8 մլն դոլար, աճ՝ 21.95%։ Իններորդն Իրաքն է՝ 133․1 մլն դոլար, աճ՝ 8.01%։ Տասնյակը եզրափակում է Բելառուսը՝ 127 մլն դոլար, աճ՝ 0.12
Ինչ վերաբերում է երկրների համախմբերին, ապա ԱՊՀ երկրների հետ առևտուրն աճել է 101.15%-ով և կազմել 9․27 մլրդ դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 9․17 մլրդ դոլար, աճ՝ 103.55
ԵՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն նվազել է 19.16%-ով և կազմել 1․49 մլրդ դոլար, իսկ այլ երկրների հետ առևտրի ծավալն աճել է 94.30%-ով և կազմել 10․95 մլրդ դոլար։