Տիգրան Ղամբարյանի վրայից հանվել են բոլոր մեղադրանքները
Նիգերիայի կառավարությունը հանել է Binance կրիպտոարժույթի բորսայի թոփ մենեջեր Տիգրան Ղամբարյանի դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները։ Այս մասին հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
Որոշումը հրապարակվել է Տնտեսական և ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի հանձնաժողովի (EFCC) ներկայացուցիչ դատախազի կողմից հոկտեմբերի 23-ին Աբուջայում Դաշնային բարձրագույն դատարանի փակ նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Ղամբարյանն ընդամենը Binance-ի աշխատակից է եղել, որի գործունեության համար դատական հետապնդման է ենթարկվում: Թոփ մենեջերի պաշտպան Մարկ Մորդին համաձայնել է դատախազների հետ՝ ասելով, որ իր հաճախորդը որևէ դերակատարում չունի ընկերության ավելի լայն ֆինանսական որոշումներում:
Այսպիսով, Ղամբարյանի նկատմամբ գործն ավարտվել է, սակայն որոշման մանրամասները դեռևս հայտնի չեն։
Նիգերիայի իշխանությունները մեղադրում են Binance-ին փողերի լվացման և մինչև 34․4 միլիոն դոլար արժույթի շահարկումների մեջ: Առանձին գործով ընկերությունը մեղադրվում է հարկերից խուսափելու մեջ:
Հիշեցնենք, որ Ղամբարյանը և Արևմտյան և Արևելյան Աֆրիկայի Binance-ի տնօրեն Նադիմ Անջարվալլան Նիգերիայում ձերբակալվել էին փետրվարին՝ երկրի իշխանությունների հետ հանդիպումից հետո։ Վերջինիս հաջողվել է փախչել Քենիա, սակայն իշխանությունները այնտեղ հետևել են նրան և բանակցել նրա արտահանձնման շուրջ։
Ղամբարյանը գտնվում է Աբուջայի Քուջե ուղղիչ կենտրոնում ապրիլին մեղադրանք առաջադրվելուց հետո: Կալանքի պայմանների պատճառով նրա ֆիզիկական առողջությունը կտրուկ վատացել է։ Թոփ մենեջերը տառապում է սկավառակի ճողվածքից, ինչպես նաև թոքաբորբի, մալարիայի և տոնզիլիտի նոպաներից:
Դատարանը երկու անգամ մերժել է Ղամբարյանի գրավը։
Նրա կինը՝ Յուկին, բազմիցս կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին միջամտել տեղի ունեցող իրադարձություններին։