Թվային ռուփիի օգտագործողների թիվը հասել է 5 միլիոնի
Հնդկաստանի պահուստային բանկի (RBI) պաշտոնաթող կառավարիչը պաշտպանել է երկրի կարգավիճակը որպես կենտրոնական բանկի թվային արժույթների (CBDC) «ռահվիրա»՝ նշելով դրա լայն հասանելիությունը միլիոնավոր հնդիկ ներդրողների շրջանում:
«RBI-ն կենտրոնական բանկերի մեջ առաջամարտիկն է», – ասաց Շակտիկանտա Դասը վերջին ելույթի ժամանակ: «Ինչպես ես տեսնում եմ, CBDC-ն հսկայական ներուժ ունի առաջիկա տարիներին, ապագայում: Փաստորեն սա արժույթի ապագան է»:
Հնդկաստանը սկսեց CBDC-ի փորձնական կիրառումը 2022 թվականին և հասել է արագ աճի, որտեղ ավելի քան 5 միլիոն ներդրողներ և 400,000 առևտրականներ երկրում փորձարկել են թվային ռուփին:
Կենտրոնական բանկը կենտրոնացել է ծրագրի օգտակարության վրա և առաջնահերթություն է տվել CBDC-ի համար անցանց վճարումներին և ծրագրավորելուն: Չնայած վաղ հաջողությանը, RBI-ն կենտրոնացած է հասկանալու CBDC-ների երկարաժամկետ ազդեցությունը օգտվողների վրա, երկրի դրամավարկային քաղաքականությունը և ավելի լայն ազդեցությունը հարավասիական երկրի ֆինանսական համակարգի վրա:
Ըստ Chainalysis-ի 2024 թվականի գլոբալ կրիպտոարժույթի ընդունման ինդեքսի, Հնդկաստանը պարծենում է աշխարհում կրիպտոարժույթի օգտատերերի ամենամեծ թվով՝ 115 միլիոն ներդրող:
Երկիրը պահպանել է իր գերիշխանությունը կրիպտո ոլորտում՝ չնայած բարձր հարկերին. կառավարությունը 2022 թվականին սահմանել է վիճահարույց 30% հարկ կրիպտոյի կապիտալի շահույթի համար, ինչպես նաև 1% գործարքների հարկ: Չնայած դա հանգեցրել է կրիպտոարժույթների մշակողների և ինժեներների արտահոսքի դեպի հարևան իրավասություններ՝ Հնդկաստանի խոշորագույն կրիպտո բորսաներից մեկի՝ WazirX-ի հիմնադիրները տեղափոխվել են Դուբայ։
Մյուս երկրները, ինչպիսին է Չինաստանը, նույնպես զգալի առաջընթաց են գրանցել իրենց CBDC-ների մշակման գործում՝ թվային յուանով գործարքները կազմել են մոտ 1 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար այս տարվա սկզբին: