Աբխազիայում կազատազրկեն մայնինգ իրականացնելու համար
Աբխազիայի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրինագիծ, որն արգելում է կրիպտոարժույթների մայնինգը և քրեական պատասխանատվություն է սահմանում այս արգելքը խախտելու համար։
Աբխազիայում ընդունված նոր օրինագիծը ազդում է ինչպես մայնինգի, այնպես էլ կրիպտոարժույթների ստացման համար նախատեսված սարքավորումների շրջանառության, օգտագործման, գովազդի և ներմուծման վրա։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Արգելքի ենթատեքստն ու պատճառները
Կրիպտոարժույթների մայնինգն Աբխազիայում արգելվել է դեռ 2018 թվականին։ Այնուամենայնիվ, կրիպտո մայնինգի գործունեությունը դեռևս մասամբ թույլատրված էր՝ հիմնականում մասնավոր էլեկտրակայանների էներգիայի օգտագործման միջոցով:
Այնուամենայնիվ, էլեկտրացանցերի գերբեռնվածության և էներգիայի պակասի հետ կապված խնդիրները ստիպեցին երկրի իշխանություններին ավելի կտրուկ միջոցներ ձեռնարկել: 2020 թվականից նրանք ժամանակավոր արգելք են մտցրել հանքարդյունաբերական սարքավորումների ներմուծման վրա։ Այս արգելքը երկարաձգվում էր ամեն տարի։
Արգելքը խախտելու համար նախատեսված պատիժները ներառում էին վարչական տույժեր և մայնինգի սարքավորումների առգրավում, որոնք պահեստավորման համար փոխանցվեցին Աբխազիայի պետական ​​ստանդարտին: Այժմ խորհրդարանը ցանկանում է ավելի խիստ պատժամիջոցներ կիրառել, այդ թվում՝ քրեական պատասխանատվություն։
Տեղացիները այրում են ASIC-ները
Մինչդեռ, ինչպես գրում է Telegram-ի հանրահայտ ալիքներից մեկը, աբխազական Աջյուժբա գյուղում տեղի բնակիչներն այրել են ASIC մայներները խարույկի վրա, որոնք առգրավվել էին իրենց հարևաններից։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն էր հայտնվել, որ Աբխազիայի իշխանությունները պլանավորում են գիշերը ժամանակավորապես անջատել ինտերնետը։ Այս ամենը հանուն ապօրինի մայներների դեմ պայքարի։
Նորամուծություններ օրինագծում
Առաջին ընթերցմամբ ընդունված նոր օրինագիծը ներառում է կրիպտոարժույթների մայնինգի, շրջանառության, օգտագործման, գովազդի և Աբխազիայի տարածք մայնինգ սարքավորումների ներմուծման ամբողջական արգելք։
Ապօրինի մայնեները՝ ինչպես իրավաբանական, այնպես էլ ֆիզիկական անձինք, կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության։ Աբխազիայի մաքսային սահմանով մայնինգ սարքեր տեղափոխելու և կրիպտո մայնինգի համար մեծ քանակությամբ էլեկտրաէներգիա միացնելու և սպառելու համար՝ ավելի քան 30 կՎտժ, խախտողներին սպառնում է մեկից երեք տարի ազատազրկում՝ սարքավորումների բռնագրավմամբ։
Բացի այդ, կրիպտոարժույթի մայնինգի համար մինչև հինգ սարք ունենալու համար կկիրառվի 50 հազար ռուբլու տուգանք՝ սարքավորումների բռնագրավմամբ։ Եթե ​​անձը հինգից ավելի միավոր ունի, ապա յուրաքանչյուր սարքի համար տուգանքը կկազմի 20 հազար ռուբլի, իսկ սարքավորումները նույնպես կառգրավվեն։