Porsche-ի և Mercedez Benz-ի բաժնետոմսերը կորցնում են ավելի քան 4% ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի հայտարարումից հետո
Գերմանական Porsche և Mercedez Benz շքեղ ավտոարտադրողների բաժնետոմսերը կորցնում են ավելի քան 4% այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց ներմուծվող մեքենաների ներմուծման 25% մաքսատուրքերի սահմանման մասին։ Այս մասին են վկայում Ֆրանկֆուրտի ֆոնդային բորսայի առուվաճառքի տվյալները։
Կորուստներով առաջատարը Porsche-ի արտոնյալ բաժնետոմսերն են, որոնց արժեքը կրճատվել է 4.55%-ով։ Հաջորդը Mercedes Benz Group-ն է, որի կորուստները կազմում են 4.24%: Ավելի քիչ արագ տեմպերով են էժանանում BMW-ի (-3.2%) և Volkswagen-ի (-2.31%) արժեթղթերը։
Կորուստների գծով բորսայի առաջատարների թվում է նաև ավտոմոբիլային անվադողեր արտադրող Continental-ը (-3.59%)։ Հիմնական բորսայական DAX ինդեքսի կորուստներն այնքան էլ էական չէին. Առևտրի առաջին րոպեներին դրանք նվազել են մոտ 1.5%-ով։
Մարտի 26-ին Թրամփը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները 25%-ի չափով մաքսատուրքեր կսահմանի երկրից դուրս արտադրվող բոլոր մեքենաների վրա։ Նախկին 2.5% սակագինը նույնպես պետք է մնա՝ նոր սակագնի դրույքաչափը դարձնելով 27.5%: Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը, մեկնաբանելով այս հայտարարությունը, ասել է, որ ԵՄ-ն «չի տրվելու ԱՄՆ-ին» և պետք է վճռական պատասխան տա, բայց միևնույն ժամանակ շարունակի բանակցությունները Վաշինգտոնի հետ առևտրային վեճերի շուրջ։