ԵԿԲ-ն աշխարհի կենտրոնական բանկերին կտրամադրի եվրոյով մշտական իրացվելիության մեխանիզմի հասանելիություն
Եվրոպական կենտրոնական բանկը որոշել է ընդլայնել իր մշտական իրացվելիության տրամադրման մեխանիզմի հասանելիությունն այլ երկրների կենտրոնական բանկերի համար՝ ձգտելով ուժեղացնել եվրոյի միջազգային դերը։
Կարգավորողը պետք է պատրաստ լինի գլոբալ անկայունության աճին՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, մատակարարման շղթաների խախտումները և ֆինանսական սթրեսների ավելի հաճախակի առաջացման հավանականությունը: Այս մասին հայտարարել է ԵԿԲ նախագահ Քրիստին Լագարդը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացած միջոցառման ժամանակ։
«Մենք պետք է խուսափենք իրավիճակից, երբ սթրեսը կհրահրի եվրոյով արտահայտված արժեթղթերի հարկադիր վաճառքներ համաշխարհային շուկաներում, ինչը կդժվարացներ մեր դրամավարկային քաղաքականության փոխանցման մեխանիզմը: Սա նշանակում է, որ պետք է եվրոյով գործառնություններ իրականացնելու ցանկություն ունեցող գործընկերներին վստահություն տանք, որ անհրաժեշտության դեպքում իրացվելիությունը հասանելի կլինի», – ասել է Լագարդը։
Եվրոյով իրացվելիության տրամադրման մեխանիզմը՝ բարձրորակ ապահովագրությամբ (EUREP), երրորդ եռամսյակից հասանելի կլինի ոչ միայն եվրոպական կենտրոնական բանկերին, այլ նաև եվրագոտուց դուրս գտնվող կենտրոնական բանկերին։ Այսպիսով, նրանք կկարողանան հույս դնել իրացվելիության անընդհատ հասանելիության վրա՝ ժամանակավորի փոխարեն:
Յուրաքանչյուր կենտրոնական բանկ, որը համապատասխանում է հիմնական չափանիշներին, կարող է դիմել մեխանիզմին միանալու համար՝ օգտագործման ճկուն պայմաններով։ Ծրագրի հասանելիության ընդլայնումը ամրապնդում է եվրոյի դերը:
Լագարդը նախկինում ևս բազմիցս հայտարարել է եվրոյի միջազգային դերի ուժեղացման համար միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին։