Քննարկվեց KfW-ի աջակցությամբ հանրապետության համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր ընդունեց Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) հայաստանյան ներկայացուցիչ Զառա Չատինյանին: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՏԿՆ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը եւ Տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Քննարկվեցին բանկի աջակցությամբ հանրապետության համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին ու նոր նախագծերին վերաբերող հարցեր:
Տեղեկացվեց, որ խմելու ջրի ոլորտում բանկի աջակցությամբ հաջողությամբ իրականացվում է “Համայնքային ենթակառուցվածքների ծրագրի” ընթացիկ փուլը, որի շրջանակում մեծ ծավալի աշխատանքներ են կատարվում ջրամատակարարման բարելավման ոլորտում:
Առանձին անդրադարձ եղավ Կապսի ջրամբարի շինարարության ծրագրին, որը եւս իրականացվելու է բանկի աջակցությամբ: Նշվեց, որ ջրամբարի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքները սկսված են, որոնք նախատեսվում է ավարտել մինչեւ տարեվերջ:
Բանկի աջակցությամբ ուսումնասիրություններ են իրականացվում ջրամատակարար կազմակերպությունների սպասարկման դաշտից դուրս գտնվող գյուղական բնակավայրերում ջրամատակարարման կառավարման բարելավման վերաբերյալ: Նշվեց, որ ուսումնասիրության արդյունքները եւ ներդրումային գնահատականները կներկայացվեն նոյեմբերին:
Քննարկվեցին նաեւ Վանաձոր քաղաքի կոշտ կենցաղային թափոնների համակողմանի կառավարման ծրագրի իրականացման հետ կապված հարցեր: Տեղեկացվեց, որ խորհրդատու ընկերության կողմից կատարվում է ծրագրի իրականացման ուսումնասիրություն, որի արդյունքները կներկայացվեն երկու-երեք ամսից: